Hudební paráda o svaté Cecílii! Předci autora největšího jazzového hitu pocházeli z Čech
Do nálady swingu, potažmo jazzu vplyneme o svátku svaté Cecilie, římské mučednice, patronky muzikantů, zpěváků, básníků i řemeslníků zhotovujících hudební nástroje. A s Cecílií, s Janem Werichem a s orchestrem Karla Vlacha začínáme!
Před několika týdny jsme v tomto pořadu nabídli k poslechu největší jazzový hit historie Take Five v několika odlišných variantách, samozřejmě také v originále kvarteta pianisty Davea Brubecka. Jeho autorem je vynikající altsaxofonista Paul Desmond, výrazný spoluinterpret této nezapomenutelné skladby.
Paul Desmond se narodil v židovské rodině před sto roky, 25. listopadu 1924, v San Franciscu jako Paul Emil Breitenfeld. Nás by mohlo zajímat, že jeho dědeček, lékař Sigmund Breitenfeld se narodil v České Kamenici.
Pseudonym Desmond si Paul Emil Breitenfeld podle jedné verze zcela náhodně vybral v telefonním seznamu, podle jiné se pojmenoval podle swingového zpěváka Johnnyho Desmonda.
Říkalo se o něm, že byl – vzhledem k jeho zálibě v lyrických, zasněných polohách – nejpomalejším altsaxofonistou na světě, ačkoliv jeho životní běh by si zasloužil přesně opačnou charakteristiku. Paul Desmond měl totiž pověst neklidného člověka, jenž přebytek emocí a energie vyrovnával vedle jiného popíjením tvrdého alkoholu a značným denním přídělem cigaret. Experimentoval i s drogami a kokainem.
I když jazzoví příznivci vnímají Paula Desmonda ponejvíce ve spojení s jeho slavným přítelem, pianistou Davem Brubeckem, měl i úctyhodnou sólovou kariéru. V roce 1963 vyšlo altsaxofonistovi album s přebalem od Andyho Warhola s titulní skladbou Take Ten, podobnou superhitu Take Five, pokud jde o rytmus, strukturu akordů, melodii a koneckonců i název.
Skladbu Take Ten zahrajeme a spolu s ní s odkazem na svátek Cecílie také hit Simona a Garfunkela z alba slavného altsaxofonisty Paula Desmonda z roku 1970, které sestavil výhradně ze skladeb legendárního dua. Kuřácká vášeň významně zkrátila Paulu Desmondovi život – zemřel v pouhých 52 letech.
V pořadu bude čas také na připomínku říjnového odchodu dvou dalších jazzových legend, altsaxofonisty Lou Donaldsona a bubeníka Roye Haynese, a nezapomeneme ani na 120. výročí narození světového tenorsaxofonisty Colemana Hawkinse.
Související
-
Síla ohromného jazzového hitu Take Five stále působí, a to i na krasobruslařském ledě!
Síla velikánského jazzového hitu kvarteta Dave Brubecka Take Five stále působí! To si mohl uvědomit každý, kdo sledoval přenos z Americké brusle v texaském Allenu.
-
Jubilující Diana Krall začínala v hokejovém baru a od dětství poslouchala starý jazz
Nejspíše nejoblíbenější jazzovou zpěvačkou a zároveň pianistkou současnosti je Kanaďanka Diana Krall. Za svou dosavadní kariéru posbírala nejednu prestižní cenu.
-
Čtyřikrát swing, jazzový Exodus, dixielandový Milord a také hitové Rty z cukru
Čtyřikrát swing, směs standardů, to je dobrý start v podání Karla Štědrého i Karla Hály v rozhlasové nahrávce z roku 1988 do půlhodinky V náladě swingu, potažmo jazzu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.