Síla ohromného jazzového hitu Take Five stále působí, a to i na krasobruslařském ledě!
Síla velikánského jazzového hitu kvarteta Dave Brubecka Take Five stále působí! To si mohl uvědomit každý, kdo o minulém víkendu sledoval přenos z krasobruslařské Grand Prix, z Americké brusle v texaském Allenu, a volnou jízdou dlouhodobě špičkového tanečního páru dvojnásobných mistrů světa a také manželů Madison Chockové a Evana Batese.
Tito Američané letos zvolili pro hudební doprovod svého volného programu právě mohutný jazzový hit formace pianisty Dave Brubecka Take Five a se skladbou v neobvyklém rytmu se vyrovnali skvěle.
Skladba vznikla vlastně nenápadně, když bubeník onoho hvězdného kvarteta Joe Morello požádal Davea Brubecka o vhodný materiál pro svůj sólový výstup v rámci koncertu. A Brubeck tím pověřil dalšího legendárního parťáka, altsaxofonistu Paula Desmonda.
Výsledkem byla skladba pěti-čtvrťového rytmu a zajímavé struktury. Autor do ní příliš nadějí nevkládal. Zmínění hvězdní jazzmeni i s kontrabasistou Eugenem Wrightem si se skladbou na první pokus nevěděli rady a po necelé hodině toho nechali. Za týden se do studia vrátili a vše už vyšlo.
Nejprve Take Five vyšla na zmíněném albu a propagačním singlu v roce 1959, ovšem za dva roky v reedici znovu, a to už se stala celosvětově známou a nejprodávanější jazzovou skladbou historie.
Inspirativní vliv Take Five dokumentujeme rozličnými verzemi tohoto hitu – jamajského „reggae“ tenorsaxofonisty Vala Bennetta, zpěvačky Gerry Scott s orchestrem Gustava Broma, ale také francouzské hvězdy Richarda Anthonyho.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.