Síla ohromného jazzového hitu Take Five stále působí, a to i na krasobruslařském ledě!
Síla velikánského jazzového hitu kvarteta Dave Brubecka Take Five stále působí! To si mohl uvědomit každý, kdo o minulém víkendu sledoval přenos z krasobruslařské Grand Prix, z Americké brusle v texaském Allenu, a volnou jízdou dlouhodobě špičkového tanečního páru dvojnásobných mistrů světa a také manželů Madison Chockové a Evana Batese.
Tito Američané letos zvolili pro hudební doprovod svého volného programu právě mohutný jazzový hit formace pianisty Dave Brubecka Take Five a se skladbou v neobvyklém rytmu se vyrovnali skvěle.
Skladba vznikla vlastně nenápadně, když bubeník onoho hvězdného kvarteta Joe Morello požádal Davea Brubecka o vhodný materiál pro svůj sólový výstup v rámci koncertu. A Brubeck tím pověřil dalšího legendárního parťáka, altsaxofonistu Paula Desmonda.
Výsledkem byla skladba pěti-čtvrťového rytmu a zajímavé struktury. Autor do ní příliš nadějí nevkládal. Zmínění hvězdní jazzmeni i s kontrabasistou Eugenem Wrightem si se skladbou na první pokus nevěděli rady a po necelé hodině toho nechali. Za týden se do studia vrátili a vše už vyšlo.
Nejprve Take Five vyšla na zmíněném albu a propagačním singlu v roce 1959, ovšem za dva roky v reedici znovu, a to už se stala celosvětově známou a nejprodávanější jazzovou skladbou historie.
Inspirativní vliv Take Five dokumentujeme rozličnými verzemi tohoto hitu – jamajského „reggae“ tenorsaxofonisty Vala Bennetta, zpěvačky Gerry Scott s orchestrem Gustava Broma, ale také francouzské hvězdy Richarda Anthonyho.
Související
-
Čtyřikrát swing, jazzový Exodus, dixielandový Milord a také hitové Rty z cukru
Čtyřikrát swing, směs standardů, to je dobrý start v podání Karla Štědrého i Karla Hály v rozhlasové nahrávce z roku 1988 do půlhodinky V náladě swingu, potažmo jazzu.
-
Podle jubilanta Ondřeje Havelky byl swing strhující, ale dvacátá léta v jazzu u něj kralují
„Ondřej Havelka je zpěvákem i konferenciérem mimořádného šarmu, který oživuje dobové kreace scény populární hudby 20. a 30. let,“ řekl kdysi hudební publicista Leo Jehne.
-
Jazz byl pro Josefa Škvoreckého zdrojem radosti, „jednou z věcí, které se mu v životě nezkazily“
Nejlepším příkladem českého spisovatele, do jehož života a díla zásadně vstoupil jazz, je Josef Škvorecký. Byl celoživotním jazzovým fandou, o čemž vypovídají jeho knihy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.