Čtyřikrát swing, jazzový Exodus, dixielandový Milord a také hitové Rty z cukru
Čtyřikrát swing, přesněji řečeno, směs standardů, to je dobrý start v podání dvou Karlů – Karla Štědrého i Karla Hály – za doprovodu orchestru Karla Vlacha s kapelníkem Jaroslavem Dřevikovským v rozhlasové nahrávce z roku 1988 do půlhodinky V náladě swingu, potažmo jazzu.
V ní bude mít své místo tenorsaxofonista Eddie Harris, jenž patřil k těm jazzovým muzikantům, kteří se mohli pyšnit vysokým umístěním na hitparádě. Tento jazzman, který přišel na svět 20. října před devadesáti roky, proslul jemným tónem svého nástroje a zálibou v experimentování.
A také vlastní úpravou ústřední melodie autora Ernesta Golda z filmu Exodus. Ta byla vydána na singlu a prodalo se jí hodně přes milion kopií. Stal se z ní zkrátka hit, který v pořadu zazní – jako další úspěšná nahrávka Eddieho Harrise Listen Here.
Také se vydáme do Nizozemska za onehdy populární dixielandovou sestavou Dutch Swing College Band s její verzí šlágru Edith Piaf Milord a v hitovém modu setrváme až do finiše s populárním neworleanským zavalitým trumpetistou Alem Hirtem a jeho posluchačsky chytlavou instrumentálkou Sugar Lips, tedy Rty z cukru.
Související
-
Podle jubilanta Ondřeje Havelky byl swing strhující, ale dvacátá léta v jazzu u něj kralují
„Ondřej Havelka je zpěvákem i konferenciérem mimořádného šarmu, který oživuje dobové kreace scény populární hudby 20. a 30. let,“ řekl kdysi hudební publicista Leo Jehne.
-
Jazz byl pro Josefa Škvoreckého zdrojem radosti, „jednou z věcí, které se mu v životě nezkazily“
Nejlepším příkladem českého spisovatele, do jehož života a díla zásadně vstoupil jazz, je Josef Škvorecký. Byl celoživotním jazzovým fandou, o čemž vypovídají jeho knihy.
-
Velký šlágr The Flat Foot Floogie – u nás Odjakživa mě to vábí, Královna ze Sáby a také Plesk plesk!
V pořadu obrátíme pozornost k černošskému tandemu, který vstoupil do dějin jazzu a také pop music jako Slim & Slam. Pro jeho písničky byl typický především hravý humor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.