Jubilující Diana Krall začínala v hokejovém baru a od dětství poslouchala starý jazz
Nejspíše nejoblíbenější jazzovou zpěvačkou (působivého kontraaltu) a zároveň pianistkou současnosti je Kanaďanka Diana Krall. Tato blondýnka posbírala za svou dosavadní kariéru nejednu prestižní cenu a prodejnost jejích bývala odměňována zlatem i platinou – a to v hájemství jazzu v posledních dekádách nebývá až tak běžné.
Šestnáctého listopadu před šedesáti roky se Diana Jean Krall narodila ve městě Nanaimo v kanadské provincii Britská Kolumbie. Její otec, povoláním účetní, doma vášnivě hrál na piano ve stylu Fatse Wallera.
„Poslouchala jsem to jako dítě denně a už tehdy jsem si zřejmě osvojila úctu ke starému jazzu,“ popsala Diana Krall v jednom interview svou cestu k jazzu. Ve čtyřech letech se začala učit pracovat s klávesami. Na střední škole byla platnou členkou studentského jazzového ansámblu.
První peníze coby zpívající pianistka inkasovala už v patnácti, když hrála hostům k dobré náladě v restauraci s názvem NHL, pro Kanadu jistě symbolickým, což sama přiznala: „Myslím, že se to hodí – první vystoupení kanadské jazzové muzikantky v pěkném hokejovém baru.“
V pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu naznačíme úspěchy Diany Krall, která nejednou koncertovala v Čechách a která zpívala duety s Rayem Charlesem, Tonym Bennettem i Bryanem Adamsem. A to samozřejmě doprovodíme nahrávkami z jejích posluchači oblíbených alb.
Související
-
Síla ohromného jazzového hitu Take Five stále působí, a to i na krasobruslařském ledě!
Síla velikánského jazzového hitu kvarteta Dave Brubecka Take Five stále působí! To si mohl uvědomit každý, kdo sledoval přenos z Americké brusle v texaském Allenu.
-
Čtyřikrát swing, jazzový Exodus, dixielandový Milord a také hitové Rty z cukru
Čtyřikrát swing, směs standardů, to je dobrý start v podání Karla Štědrého i Karla Hály v rozhlasové nahrávce z roku 1988 do půlhodinky V náladě swingu, potažmo jazzu.
-
Podle jubilanta Ondřeje Havelky byl swing strhující, ale dvacátá léta v jazzu u něj kralují
„Ondřej Havelka je zpěvákem i konferenciérem mimořádného šarmu, který oživuje dobové kreace scény populární hudby 20. a 30. let,“ řekl kdysi hudební publicista Leo Jehne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.