Chystáte se pálit klestí? Myslete na metrovou bezpečnou zónu a připravte si vodu, radí hasiči
Je jaro, je hezky, a tak pálíme zahradní odpad a přibývá požárů. Jihočeští hasiči v uplynulých dvou týdnech evidují velké množství výjezdů, kdy museli hasit plameny. Souvisí to i s aktuálním suchem. Na co si dát pozor, připomněli ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice mluvčí hasičů Vendula Matějů a ředitel sboru Lubomír Bureš.
„Je důležité, abychom si pálení rozvrhli, plošně i časově. Plošně znamená to, abychom nepálili vedle dřevěné chaty, blízko hořlavých předmětů, budov, vzrostlých stromů. A časově to, že ta hromada bioodpadu by měla být tak velká, abychom ji stihli během dne řádně spálit a řádně uhasit,“ uvádí Vendula Matějů.
U každého ohniště by měly být kameny, zemina. „Jednou z podmínek daných legislativou je metrová bezpečná zóna. Ta opravdu musí okolo místa pálení být,“ zdůrazňuje mluvčí hasičů.
Zároveň je podle ní dobré připravit si materiál pro případné rychlé uhašení plamenů. „Určitě každý má možnost mít po ruce takzvané jednoduché hasební prostředky, to znamená lahev vodou, kýbl s pískem, zeminu. To všechno je běžně dostupné a musí u pálení být,“ dodává.
Čtěte také
Právnické osoby a podnikající fyzické osoby musí plánované pálení hasičům vždy předem nahlásit. Fyzické osoby, které chtějí likvidovat třeba bioodpad na své soukromé zahradě, tuto zákonem danou povinnost nemají. „My ale doporučujeme, aby nám vlastní soukromé pálení přesto nahlašovali na operační středisko, protože tak můžeme zabránit planým výjezdům,“ uvádí Vendula Matějů.
K nahlašování slouží formulář na webových stránkách hasičského sboru. „Odtud informace automaticky odchází na naše operační středisko a zaznamenávají se do systému. Kdo si třeba úplně nevěří v práci s počítačem, samozřejmě může zatelefonovat přímo na operační středisko a s naším důstojníkem se domluví,“ doplňuje mluvčí. Pálení je možné hlásit telefonicky na číslech 950 230 801 až 804, nikdy ne na tísňových linkách.
Celý rozhovor s Vendulou Matějů a Lubomírem Burešem z Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje si poslechněte online.
Související
-
Komín musíme každý rok minimálně dvakrát vyčistit a jednou nechat zkontrolovat kominíkem
Když bouchnou saze, představuje to teplotu až 1100 stupňů Celsia! Přitom normálně je ve vyhřátém komíně mezi 200 a 350 stupni. Taková událost tedy znamená dost jistě požár.
-
Nejen opuštěné chaty a chalupy. Zloděje lákají i domy v satelitech, které se přes den vylidňují
Když zastaví u sousedů dodávka a její obsluha začne nosit věci, nemusí to znamenat, že se sousedi stěhují. Mohou to být zloději. Případy z praxe připomíná policejní mluvčí.
-
I jahody a maliny mohou být napadeny viry. Nákazu prozradí skvrny na listech, menší plody, jiná chuť
Viry netrápí jenom člověka. A také nejen živočichy. Virovými nemocemi trpí i rostliny. Třeba jahodníky a maliníky, což zkoumají jihočeští vědci s českými a norskými kolegy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.