Focení ptáků je jako loterie. Pokud chcete vyhrát, musíte neustále sázet, říká ornitolog Tomáš Grim
Pestrý a rozmanitý je podle Tomáše Grima svět ptáků. Přední český ornitolog, zoolog, fotograf a vysokoškolský profesor má odpozorováno přes 4500 ptačích druhů. V tomto ohledu tak drží český rekord. Dlouhodobý člen seznamu nejcitovanějších vědců světa nedávno vydal knihu s názvem Ptačí svět očima fotografa.
O své knižní novince mluvil Tomáš Grim také ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice. V každé fotografii je podle něj určitý element náhody. „Já tvrdím, že focení a ptáčkaření je z velké části loterie. A pokud chcete vyhrát, musíte neustále sázet,“ popisuje s lehkostí svou životní vášeň.
I když uznává, že pro fotografování je z velké části potřeba trpělivost, sám sebe za trpělivého člověka neoznačuje. Například jeden z jeho posledních oceňovaných snímků orlosupa bradatého, který vyhrál kategorii ptáků v soutěži Czech Nature Photo, si ale určitou trpělivost vyžádal.
Vědec a dobrodruh Tomáš Grim dravce zachytil ve švýcarských Alpách. „Byli jsme v únoru na výpravě s kamarády a zrovna jsme se nacházeli ve výšce asi dva tisíce metrů nad mořem. Orlosup proletěl jednou ráno, to byl daleko, pak v poledne zase v dálce seděl. Ale večer prolétl neskutečně blízko nás. Ta fotka je prakticky bez ořezu, perfektně symetrická. Byl to neuvěřitelný zážitek,“ vypráví.
A kdy se Tomáš Grim začal věnovat focení a jaké výsledky přinesl jeho „pivní“ výzkum? Celý rozhovor s ornitologem a fotografem si poslechněte online.
Související
-
Pozorování ptáků je často vstupním okénkem pro objevování přírody, říká ornitolog
Přírodě i vědě pomůže každý, kdo se zapojí do sčítání ptáků. Česká společnost ornitologická zve na tradiční akci Ptačí hodinka. Poznatky mají pro odborníky velkou hodnotu.
-
Přijde první srpen a rorýsi letí, následují je čápi a kukačky, líčí ochranář zvyky stěhovavých ptáků
Naše území opouští před zimou řada stěhovavých ptáků. První jsou rorýsi. „Následují je čápi, pak letí kukačky, křepelky nebo moták pochop,“ uvádí ochranář Karel Makoň.
-
Skáčou klíšťata na lidi ze stromů? Rozšířený mýtus, hostitele hledají u země, reaguje parazitolog
Parazitolog Václav Hönig zkoumá nemoci přenášené klíšťaty a komáry. Aby pochopil zákonitosti přenosu, musí toho hodně vědět jak o životě bakterií a virů, tak cizopasníků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.