Bývalý pilot stíhaček Miloslav Martenek je také autorem tisíců kreslených vtipů

9. listopad 2019

Když neměl v ruce knipl stíhačky, bral do ní kreslířské redispero. Bývalý českobudějovický vojenský pilot Miloslav Martenek je také známým karikaturistou. Ilustroval více než 150 knih a na kontě má tisíce vtipů s typickými postavičkami, které tvoří dodnes.

Rodilý Pražák zakotvil v Českých Budějovicích v 50. letech minulého století, ale k jižním Čechám měl blízko ještě dříve. „Měl jsem příbuzné v oblasti Tábora, takže jsem tam jezdil jako dítě. Trávil jsem tam dokonce nejen prázdniny, ale za protektorátu i dva roky školy,“ vzpomíná.

Po absolvování letecké školy si Miloslav Martenek mohl vybrat, kam bude zařazen. Právě díky vztahu k jižním Čechám padla volba na budějovickou základnu. „Dalším důvodem bylo, že jsem tady měl svoji první lásku, kterou jsem si namluvil na takové mládežnické rekreaci. Říkal jsem si: Pojedu tam, navážeme po těch čtyřech letech opět kontakt. Samozřejmě, že když jsem přijel do Budějovic, zjistil jsem, že už je vdaná,“ směje se.

Přesto se jižní Čechy se staly jeho domovem. „Jsem tady od roku 1955 a myslím, že sem patřím,“ dodává kreslíř a bývalý pilot, který v současné době žije v obci Borek u krajského města.

Kreslení bylo jeho láskou odmalička, a to hlavně díky otci. „Můj táta byl malíř pokojů, ale jeho nadání bylo výrazné. Maloval obrazy, dělal takové karikaturní skici a podobně. A já, jak jsem měl papír, tak jsem také hned maloval,“ vypráví.

Čtěte také

Pro svůj umělecký talent našel využití dokonce i v letecké škole. „Dělal jsem takzvané startovky. To byl takový plakát, kde jsem karikoval některé letecké úkony. Dělal jsem si z nich nejen jaksi srandu, ale mobilizoval jsem ostatní kamarády piloty, aby dělali důsledně důležité úkony. Je zajímavé, že tehdejší političtí pracovníci to vzali jako dobré,“ popisuje.

Miloslav Martenek přežil pád své vojenské stíhačky kousek za Českými Budějovicemi, kdy se doslova na poslední chvíli katapultoval, před pár lety i infarkt a také řadu dalších životních kotrmelců. Přesto neztrácí optimismus a pořád se dívá na svět z lepší stránky.

Česká unie karikaturistů mu udělila titul HUDr, tedy doctor humoris causa. Miloslav Martenek sice tvrdí, že čas má v ruce velkou gumu a nemilosrdně umazává ze vzpomínek, ale stále ještě má příběhů o splněných snech na rozdávání.

Spustit audio

Související