Bert Kaempfert, muž, který měl velké instrumentální hity, složil světové šlágry a byl u nejstarších studiových nahrávek Beatles
Ve Vlídných tónech se tentokrát vydáme do jedné ze sousedních zemí. Předmětem našeho zájmu bude totiž ve světovém měřítku v 50. a 60. letech neobyčejně oblíbený německý kapelník a skladatel Bert Kaempfert.
Na svět totiž přišel jako Bert Berthold Heinrich Kämpfert 16. října 1923 ve svobodném městě Hamburku. Tam absolvoval hudební školu – uměl hrát na piano, akordeon, klarinet a saxofon. Po druhé světové válce založil vlastní orchestr, jehož styl si zpočátku hlavně doma v Německu získal ohromnou přízeň a už v 50. letech měl nemalé úspěchy.
Bert Kaempfert, s nadsázkou řečeno, dobyl Ameriku a vlastně svět na začátku 60. let, kdy se melodie, anglicky přejmenovaná na Wonderland By Night, Noční pohádkovou zemi, autora Klause Güntera Neumanna v podání jeho orchestru vyhoupla senzačně až na nejvyšší místo americké hitparády.
Jenže cesta této nahrávky ke hvězdám na pomyslném nebi tak hladká nebyla. Kaempfert strávil v New Yorku skoro dva roky, než našel vydavatele, jehož nakonec přesvědčil až úspěch této skladby v Německu a Japonsku. Úsilí se vyplatilo, protože si desku se serenádou se zvláštním snovým nádechem koupilo jenom v Americe přes milion lidí. Pohádkovou iluzi pomohla vytvořit sestava orchestru Bearta Kamepferta i se sólistou trumpetistou, rodilým Vídeňanem Charlym Taborem.
Čtěte také
I když hudební směřování Berta Kaemperta vedlo spíše do oblasti středního proudu, bez povšimnutí by neměly zapadnout jeho zásluhy o vznik nejstarších nahrávek Beatles, tehdy i s jejich krajanem, zpěvákem Tonym Sheridanem. Před šesti desítkami pracoval Kaempfert v Hamburku jako producent společnost Polydor, tedy ve shodném čase, kdy John, Paul a George (potažmo Stuart a Pete) pobývali v německém přístavním městě na zkušené….
Ale vraťme se k nahrávkám orchestru Berta Kaempferta, který neslavil úspěchy jenom se sladkými serenádami, ale také s mnohem rytmičtějšími, svěžími skladbami jako třeba Swinging Safari nebo Afrikaan Beat.
Dlužno podotknout, že Bert Kaempfert proslul i jako (spolu)autor velkých světových šlágrů Strangers In The Night pro Franka Sinatru, Wooden Heart s Elvisem Presleym nebo Spanish Eyes v podání Ala Martina. Slavný kapelník Bert Kaempfert odešel na věčnost před 41 roky v pouhých 56 letech.
Související
-
Zklidňující hudba pro tajemný a tichý svátek Všech svatých
O večeru starobylého svátku Všech svatých, v předvečer Dušiček, kdy minulost vchází do přítomnosti, bychom k výjimečnosti chtěli přispět výběrem zklidňující hudby.
-
Co by tomu řekli Čajkovskij, Mozart nebo Grieg? Klasická hudba na hitparádách
Když bychom se rozhlédli po hitparádách především 60. let, najdeme řadu inspirací tématy klasické hudby, případně operety, a to jak ve zpívané, tak v instrumentální podobě.
-
„Velmi drahá láska“ s básníkem klavíru se „zázračnými prsty“
Do světa Vlídných tónů tentokrát vstoupíme „opravdu drahocennou láskou“ neboli populárním evergreenem filmového původu A Very Precious Love.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...