Co by tomu řekli Čajkovskij, Mozart nebo Grieg? Klasická hudba na hitparádách
Když bychom se rozhlédli po hitparádách především 60. let, můžeme najít řadu inspirací tématy klasické hudby, případně operety, a to jak ve zpívané, tak v instrumentální podobě. Slavní komponisté by se možná v některých případech znechuceně obrátili v hrobě, ale třeba by se jen shovívavě pousmáli.
Kdysi se předělávky, někdy docela bizarní, témat klasické hudby staly jakousi módou. Do této omezené vlny adaptací posluchačsky vděčných témat z odkazu mistrů klasické hudby malým dílem vstoupila i instrumentální formace z anglického Bristolu, která si dala zoologické jméno Cougars čili Pumy.
Před necelými šedesáti roky, přesně v roce 1963, způsobila tato beatová kapela určitý rozruch se zvláštním uchopením melodie z Čajkovského baletu Labutí jezero. Nevíme, co by si o osudu svého díla pomyslel Petr Iljič Čajkovskij, ovšem víme, že strážkyně dobrých mravů a správného vkusu BBC tenkrát tuto skladbu odmítla vysílat s vysvětlením, že jde o znevážení klenotů klasiky. Nicméně z nahrávky kapely The Cougars s parodickým názvem Saturday Night At The Duckpond, Sobotní večer na kachním rybníčku, byl instrumentální hit. Ale od Čajkovského toho zazní ve Vlídných tónech více.
Čtěte také
Slavný klavírní koncert č. 1 b moll op. 23 Petra Iljiče Čajkovského posloužil kdysi k většímu hitu britského seskupení The Second City Sound, přičemž vedoucí člen a klávesista této kapely Ken Freeman hrál na clavioline, tedy na elektronický klávesový nástroj, předchůdce analogového syntezátoru.
Kdysi si udělala parta elitních studiových muzikantů z Los Angeles pod názvem B. Bumble and the Stingers tak trochu legraci z melodie z Čajkovského baletu Louskáček.
Labutí jezero jako jeden z nejznámějších klasických baletů, který napsal ruský hudební skladatel Petr Iljič Čajkovskij, mělo premiéru 4. dubna 1877 ve Velkém divadle v Moskvě. V 60. letech následujícího století do jeho melodických vod vstoupila dokonce reggae a rocksteady londýnská kapela The Cats.
Ovšem Petr Iljič Čajkovskij nebude v těchto Vlídných tónech zastoupen sám. Přidají se k němu další velikáni hudby jako Edvard Grieg, Gioacchino Rossini nebo Wolfgang Amadeus Mozart v hitparádově úspěšných „převlecích“.
Související
-
„Velmi drahá láska“ s básníkem klavíru se „zázračnými prsty“
Do světa Vlídných tónů tentokrát vstoupíme „opravdu drahocennou láskou“ neboli populárním evergreenem filmového původu A Very Precious Love.
-
Působivá hudba ze slavného filmu MacKennovo zlato, ale i z italských spaghetti westernů
Pro hudební obsah Vlídných tónů jsme sáhli do pomyslné přihrádky klasických filmových westernů. Inspirací byl program České televize, který nabídl snímek MacKennovo zlato.
-
Trumpetista Herb Alpert měl velké úspěchy s instrumentálkami inspirovanými mexickou dechovkou
Miliony prodaných desek po celém světě, alba na čele hitparády, velké množství hitů a ceny Grammy. To jsou úspěchy světoznámého trumpetisty Herba Alperta, který i zpíval.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.