Zlaté saxofony slavného kapelníka Billyho Vaughna
Nedávno, přesně 26. září 2021, uplynulo třicet let od skonu neobyčejně úspěšného umělce, hudebníka, manažera a hlavně populárního kapelníka Billyho Vaughna. A myslím, že potěšíme posluchače a příznivce půlhodinky Vlídných tónů, když toto výročí uctíme sestavou jeho hitů.
Richard Smith Vaughn spatřil světlo světa 12. dubna roku 1919 v Glasgow, v americkém státě Kentucky. Jeho tatínek byl hudbymilovný holič a synka k hudbě nasměroval, pod jeho vlivem už ve třech letech brnkal na mandolínu.
Pak se naučil na více nástrojů a muzika mu pomohla k tomu, že mohl prožít vojenskou službu v době druhé světové války v armádním orchestru v Camp Shelby v Mississippi. Hudbu také studoval na univerzitě, ale aby měl peníze na studium, musel si přivydělávat jako holič. Tohoto řemesla se samozřejmě naučil u otce.
Jako klavírista totiž v nočních podnicích moc příležitostí nenašel. Nakonec ale měl relativní dostatek peněz jako student díky muzice, protože doprovázel na klavír své tři kamarády z univerzity, kteří vytvořili vokální skupinu. A vedlo se jim dobře. Billy Vaughn doplnil The Hilltoppers, jak se vokální skupina jmenovala, na kvarteto.
Čtěte také
Hilltoppers měli úspěch i v hitparádě, ale za nějaký čas Billy skupinu opustil a získal místo hudebního ředitele nahrávací společnosti Dot Records. Pak založil orchestr, který se rychle prosadil větším hitem Melody Of Love, Melodie lásky. A svým zvláštně vyvinutým citem pro hit a chytlavý zvuk využívající souhry sladkých altsaxofonů, ale také romantických smyčců i kytar v mírných námluvách s rokenrolem sbíral jeden úspěch za druhým od poloviny 50. let. Některé výrazné hity jako Sail Along Silvery Moon vyplní tentokrát půlhodinku Vlídných tónů.
Billy Vaughn z hitparád postupně mizel v průběhu 60. let, ale zájem o jeho koncerty po celém světě byl zcela jistě delší. Billy Vaughn žil v Kalifornii, kde také před 30 roky ve věku 72 let zemřel. O orchestr s jeho jménem se později staral syn Richard Smith Vaughn Junior.
Související
-
Předsváteční pohoda s romantickým klavírem Jiřího Maláska i s „Jihočeským setkáním“
Vlídné tóny mají i tentokrát přinést leccos dobrého a pohodového. Není to nic nadsazeného, když považujeme klavíristu Jiřího Maláska za hvězdu hudby k příjemnému poslechu.
-
Působivá hudba ze slavného filmu MacKennovo zlato, ale i z italských spaghetti westernů
Pro hudební obsah Vlídných tónů jsme sáhli do pomyslné přihrádky klasických filmových westernů. Inspirací byl program České televize, který nabídl snímek MacKennovo zlato.
-
Trumpetista Herb Alpert měl velké úspěchy s instrumentálkami inspirovanými mexickou dechovkou
Miliony prodaných desek po celém světě, alba na čele hitparády, velké množství hitů a ceny Grammy. To jsou úspěchy světoznámého trumpetisty Herba Alperta, který i zpíval.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.