Letní zastávka u věhlasných Shadows, s hity F.B.I. i melodií z muzikálu Evita

23. červenec 2024

Největší audioportál na českém internetu

Shadows v roce 1963 – John Rostill, Hank Marvin, Bruce Welch a Brian Bennett | Foto: Fotobanka Profimedia

Známé i pozapomenuté instrumentálky britské kytarové sestavy Shadows

Ve Vlídných tónech, v prázdninově relaxované náladě zakotvíme v hudebním přístavu jménem Shadows. Ano, čeká vás sada známých či poněkud zapomenutých instrumentálek slavné britské kytarové sestavy, která se zformovala v pozdních 50. letech minulého století jako Drifters i se zpěvákem a kytaristou Harrym Webbem, než se stal Cliffem Richardem a později velikou hvězdou. 

Jako Stíny, tedy Shadows, se pojmenovali kvůli odlišení se od populární americké černošské skupiny Drifters. Členové Shadows se neustále měnili, ale základní skelet představovali tři muzikanti – kytaristé Hank Marvin a Bruce Welch a bubeník Brian Bennett, kteří pak přijímali v různých periodách stále nové členy.

Nejslavnější časy s velikými instrumentálními hity pro Shadows nadešly v první polovině 60. let. Po různých metamorfózách a pauzách existovala kapela dlouhou dobu, až do konce 80. let, když pak se Shadows na nějaký čas nebo jednorázově vícekrát spojili.

Letní výběr nahrávek Shadows bude zahrnovat hity jako F.B.I. nebo Don´t Cry for Me, Argentina z muzikálu Evita, ale třeba také bolero Green Eyes, Zelené oči, neboli ve španělském originále Aquellos Ojos Verdes, od původem kubánského autora a pianisty Nila Menéndeze.

autor: Jiří Kasal

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.