Starci na chmelu, Pan Tau, Tančíme twist nebo Blues modrého efektu – hudba s podílem Vlastimila Hály, před 100 roky narozeného

9. červenec 2024

Při volbě tématu Vlídných tónů zůstáváme takříkajíc na domácí půdě. Už ve swingovém, potažmo jazzovém pořadu jsme se částečně věnovali stému výročí narození významného a všestranného skladatele, aranžéra, trumpetisty i rozhlasového hudebního režiséra Vlastimila Hály, které připadlo na datum 7. července.

A už tam bylo zmíněno, že Vlastimil Hála patřil k průkopníkům českého filmového, případně televizního muzikálu a jako spoluautor, či autor hudby stál za filmy Limonádový Joe, Dáma na kolejích nebo Starci na chmelu, ale také třeba za hudebním doprovodem k seriálu Pan Tau nebo veselohrami Světáci, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Zabil jsem Einsteina, pánové… nebo Šest medvědů s Cibulkou.

Některé z nich jsou zastoupeny v pořadu v podání klavíristy Jiřího Maláska, respektive Orchestru Karla Vlacha. K nim jsme připojili instrumentální zajímavosti jako verzi beze slov jedné ze známých písniček s melodií Vlastimila Hály Prostý lék, skladbu z časů módního twistu Tančíme twist nebo nahrávku kapely Blue Effect v čele s kytaristou Radimem Hladíkem – Blues modrého efektu

Vlastimil Hála, který byl od roku 1964 hudebním režisérem Československého rozhlasu a který se podílel také na filmové hudební podobě Balady pro banditu, zemřel na konci července roku 1985 ve věku 61 let.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související