Daveu Grusinovi, slavnému autorovi hudby k filmům Tootsie, Tři dny Kondora nebo Absolvent, bylo devadesát
Minulý týden, 26. června 2024, se devadesátin dožil věhlasný americký skladatel filmové hudby, ale také jazzový pianista Dave Grusin, ověnčen Oscarem a řadou cen Grammy. Některé snímky, k nimž složil partituru, mají své místo ve zlatém fondu světové kinematografie a také se staly komerčně velmi úspěšnými.
Robert David Grusin spatřil světlo světa v Littletonu, v Coloradu. Pochází z knížecí linie Gruzínských z dynastie Bagrationi, která vládla Gruzínskému království až do počátku 19. století. Od toho tedy příjmení Grusin.
Daveův otec byl houslista židovského původu a narodil se v Rize, tedy v Lotyšsku, a matka byla klavíristka. Nejprve si Dave Grusin udělal jméno jako pianista, ale od druhé poloviny šedesátých let vstoupil výrazně také do světa stříbrného plátna.
Po debutu, satirické komedii Divorce American Style, byl prvním velice úspěšným filmem, k němuž složil hudbu, v roce 1967 Absolvent. Po stránce hudební tomuto romantickému filmu dominují písničky dua Simon – Garfunkel, ovšem ceněná byla také doprovodná hudba Dave Grusina.
Máme pro vás připraveny dvě ukázky, po nichž budou následovat hudební fragmenty z politického thrilleru Tři dny Kondora z roku 1975 s Robertem Redfordem. Ten režíroval komedii The Milagro Beanfield War, neboli Válka o fazolové pole, za kterou získal Dave Grusin svého jediného Oscara, přičemž se dočkal dalších šesti nominací za nejlepší původní hudbu.
Jedna z nich byla za působivý příběh dvou stárnoucích milujících se manželů Na Zlatém jezeře z roku 1981 s vynikajícími Katharine Hepburn a Henrym Fondou. Připojíme ústřední hudební téma Davea Grusina z tohoto filmu stejně jako z melodramatu z roku 1989 Báječní Bakerovi hoši s Jeffem Bridgesem a Michelle Pfeiffer v hlavních rolích.
Úspěšných filmů, k nimž složil hudbu Dave Grusin, je jistě více: Firma, Nebe může počkat, Šampion, …a spravedlnost pro všechny, Poldové nebo u nás velmi populární Tootsie s Dustinem Hoffmanem a Jessicou Lange. Můžete si vybavit písničku It Might Be You, kterou ve filmu zpívá Stephen Bishop, ale v pořadu Vlídné tóny zazní v instrumentální podobě k poctě skladateli Daveu Grusinovi.
Související
-
Hudba z Also Sprach Zarathustra byla použita ve velkofilmu 2001: Vesmírná odysea nebo v České sodě
Uplynulo 160 let od narození hudebního skladatele Richarda Strausse. Rodák z bavorského Mnichova si získal renomé a věhlas hlavně svými operami a symfonickými básněmi.
-
Přitul se trochu blíž, Melodie lásky a k tomu Zlaté smyčce ze San Rema, i když z Detroitu
Melody of Love, Melodie lásky, tato tklivá skladba je dílem víceméně zapomenutého německého skladatele, berlínského rodáka Hanse Engelmanna, žijícího od mládí v Americe.
-
Páni kluci, Panna a netvor, Den pro mou lásku i jiná filmová hudba geniálního skladatele Petra Hapky
„Jeho jméno považuji za měrnou jednotku dobré hudby. V mých očích byl navíc osobností natolik nevšední, že hranice naší doby přesáhnul,“ řekl o Petru Hapkovi Petr Malásek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.