Páni kluci, Panna a netvor, Den pro mou lásku i jiná filmová hudba geniálního skladatele Petra Hapky

13. květen 2024

„Jeho jméno považuji za měrnou jednotku dobré hudby. V mých očích byl navíc osobností natolik nevšední, že hranice naší doby v mnohém přesáhnul.“ Tak se kdysi o svém slavném kolegovi Petru Hapkovi, kterému by právě 13. května bylo osmdesát, vyjádřil jiný velmi talentovaný skladatel filmové hudby a muzikant Petr Malásek.

V půlhodince Vlídných tónů neboli Hudby beze slov přinášíme sestavu více či méně známých hudebních motivů Petra Hapky z filmů Svítalo celou noc, Panna a netvor, Den pro mou lásku, Tisícročná včela, Perinbaba, Buldoci a třešně a také Páni kluci.

A v souvislosti s posledním jmenovaným snímkem, který natočila režiséra Věra Plívová-Šimová podle knihy Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera, jsem se Petra Hapky zeptal, zda v mysli cestoval při tvorbě hudby k tomuto filmu do svého dětství.

Petr Hapka odpověděl: „Určitě ano, ale není to něco vědomého, co bych si mohl zpětně nějak konkrétně vybavit. Jsem obecně schopen se vcítit do dětské duše nebo i do strašidel, protože tu muziku napíšu dobře. Navíc jsem lyrik.“

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související