Autorem písně Když ji potkáš, kterou zpívá Petr Spálený, je americký písničkář Mickey Newbury
Skladba Když ji potkáš patří mezi „trvalky“ z repertoáru Petra Spáleného. Když ji v roce 1979 nahrával, mohl se opřít o zručný text Zdeňka Rytíře a melodii, kterou spolu s jejím nostalgickým příběhem vymyslel americký písničkář Mickey Newbury.
Ten prakticky po celou hudební kariéru patřil k velmi nadaným autorům a díky zajímavé barvě hlasu a nesporným pěveckým kvalitám byl i pozoruhodným interpretem.
Přestože jeho vlastní nahrávky (a vydalo jich na 15 alb) neměly tolik štěstí – měřeno masovou oblibou – jako verze od jiných zpěváků, pro určitou část publika (samozřejmě hlavně amerického) zůstal písničkářem téměř kultovním.
A my máme nyní hezkou příležitost připomenout jej i českým posluchačům, pro které je jeho jméno spíš neznámé. Vzhledem k Newburyho všestrannému talentu je to docela škoda.
Originál písně Mickeyho Newburyho a českou coververzi můžete porovnat v rubrice Písničky z cizí kapsy.
Související
-
Písnička Čas chvátá, kterou zpívá Waldemar Matuška, vznikla v Itálii. Původně se jmenovala Azzuro
Repertoár Waldemara Matušky se díky pěvecké všestrannosti interpreta rozebíhal do takové šíře, že v něm lze najít téměř všechny styly spadající pod název populární hudba.
-
Devatenáct si František Nedvěd vypůjčil od kanadského písničkáře Gordona Lightfoota
Hudební biografie Františka Nedvěda sice začala v amatérské bigbítové kapele u bicí soupravy, ale od 70. let už je pevně svázána s folkovou scénou.
-
Dům u vycházejícího slunce vznikl z tradicionálu. Píseň proslavili The Animals, u nás Jaromír Mayer
Vnímat Jaromíra Mayera jen jako zpěváka popového střihu, jehož hlas a výzor dovedl uchvátit hlavně ženská srdíčka, to by bylo zúžení šíře jeho interpretačního záběru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.