Víc než hit byla píseň My Way pro Franka Sinatru. Její českou verzi s názvem Má pouť zpívá Karel Hála
Pokud má česká swingová scéna veličinu, podle níž se poměřuje kvalita žánrového vokálního projevu, techniky a celkové hlasové výbavy, pak je jí Karel Hála.
Skvěle frázující zpěvák, jemuž byla dána shůry i lehkost a suverenita (nemluvě o na svou dobu netypickém „účesu“) si proto mohl troufnout i na parádní čísla z repertoáru zámořských swingových hvězd.
Přesně to se stalo v písničce Má pouť, kterou si nevypůjčil od nikoho menšího než od americké pěvecké ikony jménem Frank Sinatra.
I pro legendární postavu amerického zábavního průmyslu, jež kromě hudební scény zářila i na filmovém plátně a občas se jaksi nejednoznačně zamíchala i do politického zákulisí, byla skladba My Way víc než jen hit. Stala se jednou z těch, které se označují za erbovní.
Originál písně v podání Franka Sinatry a českou verzi Karla Hály můžete porovnat v rubrice Písničky z cizí kapsy.
Související
-
Původním autorem písně Dej mi pár okovů, kterou u nás proslavil Karel Hála, je Hank Williams
Karel Hála je považován za nejlepšího českého zpěváka swingu druhé poloviny 20. století. Uměl se ale trefit i do jiných žánrů a skvěle mu seděly vokálně vyklenuté balady.
-
Boty proti lásce natočila Yvonne Přenosilová krátce poté, co s originálem bodovala Nancy Sinatra
Yvonne Přenosilová, zpěvačka výrazná hlasově i na pohled, jako typ rázné dívky, která se s ničím moc nepáře, neměla v 60. letech na scéně výrazově příbuzné konkurentky.
-
Chytila jsem na pasece motýlka, zpívá Helena Vondráčková. Originál je od Dusty Springfield
Letní, bezstarostná, z dnešního pohledu skoro až naivní písnička, v níž si devatenáctiletá žena notuje o motýlcích, křidýlkách a postýlkách, může u někoho vyvolat úsměv.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.