Devatenáct si František Nedvěd vypůjčil od kanadského písničkáře Gordona Lightfoota
Hudební biografie Františka Nedvěda sice začala v amatérské bigbítové kapele u bicí soupravy, ale od 70. let už je pevně svázána s folkovou scénou. Silným písmem se do ní zapsal coby velmi dobrý zpěvák a solidní kytarista ve skupinách Brontosauři a Spirituál kvintet.
Svébytnou kapitolou je i jeho komornější muzikantský svazek s bratrem Janem, jehož největší vrchol – aspoň co do masové přízně posluchačů – přišel v první půlce 90. let. S jejich koncem se oba bratři vydali každý svou cestou.
Zatímco Jan se mohl opřít o svůj osvědčený autorský talent, František vsadil pro změnu na stejně prověřenou interpretační kvalitu. Písničky mu psali spřátelení autoři, nebo si je rovnou půjčoval od jiných (zejména zahraničních) zpěváků.
Tak jako v případě skladby Devatenáct, kterou si (spolu s docela dlouhou řadou dalších songů) vytáhl z repertoáru světově proslulého kanadského písničkáře Gordona Lightfoota.
Originál písně a českou coververzi můžete porovnat v rubrice Písničky z cizí kapsy.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.