Písničku Srdce si Radek Tomášek vypůjčil z repertoáru kapely Sutherland Brothers And The Quiver
Jemný podmanivý hlas Radka Tomáška zaujal posluchače (a jeho přitažlivý zjev i posluchačky) už v kapele Rangers, která se ostatně profilovala coby seskupení stavějící především na vybroušených vokálech.
Tomášek však v roce 1973 její řady opustil a vydal se na úspěšnou sólovou kariéru, v níž zhodnotil nejen zmíněný výzor, ale především pěvecký typ interpreta na pomezí folk-rocku a popu.
Nijak nepředstíraná image citlivého „slušňáka“ je jedna věc, schopnost náležitě podat výrazné melodie pak ta podstatnější. A dlužno dodat, že právě takové melodie si Tomášek vybíral zhusta z repertoáru anglo-amerických souputníků podobného žánrového zaměření.
Patří k nim i písnička Srdce, v originálu The Arms Of Mary. V roce 1976 ji, coby původní skladbu z pera svého hlavního autora Iana Sutherlanda, nahrála skupina Sutherland Brothers And The Quiver.
Originál a českou coververzi můžete porovnat v rubrice Písničky z cizí kapsy.
Související
-
O utrpení na polích s bavlnou zpívají česky Rangers, skladbu ale napsal písničkář zvaný LeadBelly
Při uvědomění si souvislostí je celkem úsměvné poslouchat hlasy budoucích promovaných inženýrů, jak v roce 1970 zpívají o tom, že mají černou barvu kůže a trpí pod bičem.
-
Zámořský hit Hello Mary Lou přešel i do Čech. Pod názvem Je nás jedenáct ho zpívá Milan Chladil
S Milanem Chladilem se s nahrávkou písně Je nás jedenáct vrátíme až do roku 1963, kdy si s grácií vystřihl tuto svižnou melodii, jíž měli tehdy plnou hlavu i za oceánem.
-
Originál písně Mám páru, kterou zpívá Michal Tučný, byl parádním číslem skupiny The Oak Ridge Boys
V případě skladby Mám páru, kterou Michal Tučný se Zdeňkem Rytířem s úsměvem vypustili jako tu zmiňovanou páru, jde především o vtip a vokální ekvilibristiku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.