Antonín Pelíšek: Žasnu, tedy jsem

3. listopad 2021

Možná dětinštím, ale v poslední době mě stále častěji přepadá úžas nad věcmi, zážitky nebo nad událostmi a lidskými projevy.

Říká se, že nejvíc žasnou děti, které teprve objevují svět. Nemyslím si to. Asi nejméně emocí z neznámého jsem prožíval v pubertě, kdy jsem se navenek projevoval, že mě nic nezaskočí a že všechno už jsem poznal. V tomto případě šlo o mimikry.

S přibývajícím věkem zjišťuji, že se divím stále víc. Skoro by se dalo říci, že se nestačím divit. Nemám na mysli senzační informace z netu, ale neustále mě udivuje v tom dobrém i špatném dojmu okolní svět.

Z toho pozitivního vjemu je to třeba příroda, krásné stavby, umění, díla našich předků. A právě jedno takové mě nedávno přivedlo v úžas. Jde o věž kostela v českobudějovické městské části Čtyři Dvory, kterou se po více než osmdesáti letech od její stavby podařilo rozsvítit.

Dostala na čtyřech stranách svítící hodiny, které nejen ukazují, ale i odbíjejí čas. Při prvním úderu jsem zjistil, že část věže i se zářícím ciferníkem hodin zahlédnu při troše snahy ze střešního okna v podkroví domu, kde bydlím, o čemž jsem neměl dodnes tušení.

Hodiny září do tmy, ukazují čas a nádheru dominanty, která se jakoby náhle vynořila mezi lesem domů, supermarketů a paneláků. A tak každý večer žasnu nad dílem, které rozsvítilo okolní prostor energií, kterou nelze ani pojmenovat.

autor: Antonín Pelíšek | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Antonín Pelíšek: Stoletá kráska

    Je to neuvěřitelné, ale té noblesní dámě je letos už sto let. Narodila se do nadšení spojeného s novou republikou. Oslavenkyní je sokolovna v budějovických Čtyřech Dvorech.

  • Antonín Pelíšek: Velkoplošné krmítko

    Sledovat ptačí krmítko je lepší než koukat na televizi, slýchávám občas. Hlavně od lidí bydlících v panelácích a městských bytových domech. Já mám zážitky ještě silnější.

  • Antonín Pelíšek: Prostřeno

    Už si nevzpomínám, kdo z mých pěti dlouholetých kamarádů na ten nápad přišel. Pořádat pravidelná setkání v době letních prázdnin, střídavě vždy v teritoriu některého z nás.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...