Antonín Pelíšek: Stoletá kráska

8. říjen 2021

Je to skoro neuvěřitelné, ale té noblesní dámě je letos už sto let. Narodila se do víru nadšení spojeného s novou republikou. Oslavenkyní je sokolovna v budějovické městské části Čtyři Dvory, tělocvična, kterou prošly tisíce mladých i dospělých cvičenců a jež zažila sportovní přebory, bály i různé společenské události.

Na rozdíl od své mladší a mnohem korpulentnější sestry na Sokolském ostrově, která příští rok oslaví pětasedmdesátku, se rodila rychle. Jen několik měsíců.

Přesto ji provázelo podobné nasazení při shánění peněz na investici pomocí sbírek od lidí, kteří od ní očekávali podporu národního sebevědomí. Podobně jako ona si prošla léty, kdy se na dlouho musela formálně zříci své matky, sokolské jednoty. Poprvé s nástupem nacismu, podruhé jako nežádoucí instituce po roce 1948.

Přesto její jméno mezi lidmi nikdy nezaniklo. Coby dítka školou povinná jsme v šedesátých letech minulého století chodili jedině do sokola a cvičit výhradně do sokolovny, kterou sokolník, tedy správce tělocvičny, v zimě vyhříval obrovskými kamny na uhlí a staral se o čistotu, cvičební nářadí a pořádek.

Jako zázrakem zůstal od 50. let nezměněný i název Sokolské ulice, kde budova stojí. Možná na ni tehdejší mocipáni zapomněli, nebo si ji pletli se Sokolovskou, což se občas přihodilo i na dopisních adresách.

Dnes je omlazená po kosmetických úpravách a otevřená pro hejna nejmladších členů tělovýchovné jednoty, většinou atletů. Přeji jí proto k narozeninám dobrou mysl ve zdravém těle a hlavně, aby dál žila pokojně a bez obav o svůj další osud.

autor: Antonín Pelíšek | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Antonín Pelíšek: Velkoplošné krmítko

    Sledovat ptačí krmítko je lepší než koukat na televizi, slýchávám občas. Hlavně od lidí bydlících v panelácích a městských bytových domech. Já mám zážitky ještě silnější.

  • Antonín Pelíšek: Prostřeno

    Už si nevzpomínám, kdo z mých pěti dlouholetých kamarádů na ten nápad přišel. Pořádat pravidelná setkání v době letních prázdnin, střídavě vždy v teritoriu některého z nás.

  • Antonín Pelíšek: Kostel k adopci

    Na nabídky adopcí už jsme si zvykli. Nepřekvapí nás, že k adopci – někdy jenom na dálku - jsou nejen africké děti, ale třeba i zvířátka v ZOO, hroby nebo umělecké předměty.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.