Antonín Pelíšek: Vaření
Téma vaření je dnes fenoménem probíraným ze všech stran. V poslední době se stalo v mnoha domácnostech hitem pomalé pečení. Je to tak.
Maso ochutíme a dáme na dlouhé hodiny do trouby nastavené na nízkou teplotu. Ráno jsem vstala a bylo vařeno. Skoro bez práce, chlubila se manželka mého kamaráda při pozvání na oběd.
Servírovala se pečená kachna. Musím přiznat, že do šťavnaté pečeně, kdy do ruky chytnete zlatavé stehýnko s křupavou kůžičkou, měla daleko. Místo toho přede mnou přistála jakási směs svalových vláken, která odpadla ještě na pekáči od kosti.
Vzpomněl jsem si na svého otce kuchaře, který považoval vaření za obřad. Neuznával papiňák, protože do něho není vidět, a celý proces vnímal jako ceremonii s neustálým ochutnáváním, ochucováním, podléváním a obracením pečínky.
Nechápal multifunkční hrnce, které dokážou na jeden zátah uvařit jídlo se všemi přílohami, aby výsledkem byla hmota jako vystřižená z konzervy. Vaření je alchymie, tvrdí známý kuchařský mistr Petr Stupka. Tvůrce musí do něho vtisknout duši.
Připomněl mi francouzskou Provence, kde si místní pochutnávají na menu o několika chodech tvořených s láskou a pečlivostí dlouhé hodiny. Hosté je pak také dlouhé hodiny konzumují za přátelského klábosení a popíjení vína. Pro nás tato kultura představuje neznámý svět.
Navíc se zdá, že gastronomii čeká další revoluce. Nedávno jsem se dočetl o drůbežím mase vyrobeném v laboratoři dělením buněk. Čekají nás patrně i jiné hity než pomalé vaření v jednom hrnci.
Už vidím, jak naši potomci baští umělá kuřata natřená narůžovo, nebo si jednoduše takovou svatomartinskou husu vytisknou v kuchyni na 3D tiskárně. Přeji dobrý den a dobrou chuť.
Související
-
Antonín Pelíšek: Žasnu, tedy jsem
Možná dětinštím, ale v poslední době mě stále častěji přepadá úžas nad věcmi, zážitky nebo nad událostmi a lidskými projevy.
-
Antonín Pelíšek: Velkoplošné krmítko
Sledovat ptačí krmítko je lepší než koukat na televizi, slýchávám občas. Hlavně od lidí bydlících v panelácích a městských bytových domech. Já mám zážitky ještě silnější.
-
Antonín Pelíšek: Prostřeno
Už si nevzpomínám, kdo z mých pěti dlouholetých kamarádů na ten nápad přišel. Pořádat pravidelná setkání v době letních prázdnin, střídavě vždy v teritoriu některého z nás.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.