Antonín Pelíšek: Malí velcí literáti

11. říjen 2023

„Tam na západě zhasíná tvůj život poslední. Tam splývá loď se soumrakem. Tam skončí každý z nás, buď králem, i když sám…“ Ne, nevnucuji vám v náhlém rozpoložení nějakou ranní chvilku poezie. Jenom cituji ukázku z básně oceněné v loňské soutěži Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích

Literární soutěž se jmenuje Jihočeský úsměv a letos pokračuje už počtrnácté. Vyhlášená je pro školáky od osmi do patnácti let. Námětem mají být jejich zážitky a zamyšlení zpracovaná do povídek, esejí, básní nebo reportáží.

Úvodní slova napsala teprve třináctiletá školačka. A takových prací, které až šokují svou vyzrálostí, bylo loni víc. Nejlepší našly své místo ve sborníku.

Často kritizujeme děti za špatné vyjadřování, za malou slovní zásobu, za to, že przní češtinu, nečtou a sledují jen mobily a sociální sítě. Tady ukazují, že to není úplná pravda. Vnímají barevný svět plný fantazie, citlivých postřehů, pravd i polopravd.

Kromě skoro dospěláckých básní se v loňské soutěži objevily třeba zpracované příběhy z války, pohledy do budoucnosti a dokonce díla na téma současnosti poznamenaná až ironickou nadsázkou.

Knihovně, Jihočeskému klubu spisovatelů, který práce hodnotí, a hlavně soutěžícím školákům patří za takový projekt poděkování. Už se těším na letošní příspěvky. Uzávěrka soutěže je 31. října.

autor: Antonín Pelíšek | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.