Zvedněte na dovolené oči k nebi. Na červencové obloze můžete sledovat třeba měsíc na cestě k úplňku
Léto a doba dovolených může být příležitostí podívat se na tmavou oblohu v místech, kde nás neruší umělé osvětlení. Čeho si na červencovém nebi všimnout, připomíná jihočeská astronomka Jana Tichá.
„Tělesem, které je nejlépe vidět na noční obloze, je měsíc. Ten začne postupně přibývat jako čím dál širší srpeček až do první čtvrtě 13. července. Úplněk nastane 21. července a poslední čtvrť 28. července,“ připomíná.
Související
-
Polární záře v Česku je vzácná. Objeví se jen, když je aktivita Slunce vysoká a sluneční vítr silný
Letos v květnu pozorovatele oblohy v celém Česku nadchla polární záře. To je podle jihočeské astronomky Jany Tiché zvláštní a pro naše zeměpisné šířky také vzácný jev.
-
Dlouhé dny a krátké světlé noci. Letní slunovrat přináší astronomické léto
Astronomické léto začíná letním slunovratem. Ten letos nastane 20. června v 22.51 hodin středoevropského času. Jde o chvíli, kdy se slunce ocitá nejdál na sever od rovníku.
-
Do Turkestánu i na Tahiti jel kvůli pozorování oblohy politik a astronom Milan Rastislav Štefánik
Spoluzakladatel Československa Milan Rastislav Štefánik byl uznávaným astronomem. Pracoval pro francouzského vědce Janssena na observatoři v Meudonu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.