Českého astronoma Karla Anděla po celém světě proslavila mapa Měsíce. Pojmenovali po něm i kráter

8. prosinec 2024

Astronom Karel Anděl proslul zejména jako autor map Měsíce a jeden ze spoluzakladatelů České astronomické společnosti. Jeho nejznámějším dílem, a to dokonce dílem světoznámým, je Mappa Selenographica, která byla vydána v roce 1926 a zobrazovala přivrácenou stranu Měsíce s řadou precizně zaznamenaných detailů.

„On byl velmi nadaným kreslířem, takže to dokázal opravdu krásně vypracovat. Vycházel nejen ze svého pozorování, ale posloužily mu velmi kvalitní snímky povrchu Měsíce pořízené ve Spojených státech amerických,“ uvádí jihočeská astronomka Jana Tichá.

Přitom se dá říct, že Karel Anděl byl vlastně astronom amatér, protože jeho profesí bylo učitelství. „Posléze se stal ředitelem jedné pražské školy, ale přitom stále věnoval spoustu svého času astronomii. Působil jako funkcionář České astronomické společnosti i na petřínské hvězdárně v Praze,“ dodává Jana Tichá.

Karel Anděl začal pracovat na ještě detailnější mapě Měsíce, kterou mělo tvořit celkem třináct listů. Stihl jich ale dokončit pouze osm. V březnu 1948 náhle zemřel.

Za svou práci byl Karel Anděl několikrát oceněn. Už v roce 1936 po něm byl pojmenován kráter na Měsíci. „To se dělá opravdu jen výjimečně, že se pojmenovává po někom žijícím. On se tak mohl podívat dalekohledem na ten kráter a byl z toho nadšen,“ zmiňuje Jana Tichá, která se později zasadila o to, aby jméno Karla Anděla nesla jedna z planetek.

Urna s popelem astronoma byla uložena do pilíře hlavního dalekohledu petřínské hvězdárny, kde zůstala dodnes.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související