Astronom John Herschel podrobně mapoval jižní hvězdnou oblohu, ale také přispěl k rozvoji fotografie
Členem britské hvězdářské dynastie Herschelů, která měla své rodové kořeny i v Brně, byl John Herschel žijící v letech 1792 až 1871. Letos uplynulo 190 let od chvíle, kdy tento astronom a průkopník fotografování přišel do Kapského Města v Jihoafrické republice a začal mimo jiné mapovat jižní hvězdnou oblohou.
„John Herschel se tam vydal se svou ženou a dětmi, aby pokročil v katalogizování jižní oblohy, včetně slabších hvězd, mlhovin a dnes známých galaxií. Chtěl tím navázat na precizní katalog svého otce Williama Herschela pro severní oblohu. Jeho dalším zájmem v Jihoafrické republice bylo pozorování návratu Halleyovy komety v roce 1835,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.
John Herschel byl všestranným vzdělancem, zajímal se o matematiku, chemii a také přispěl k rozvoji fotografie a objevu některých chemických sloučenin, které se využívají k vyvolávání snímků. „Začal ve větším používat jako fotografické médium skleněné desky, na které byla nanášena emulze,“ dodává Jana Tichá.
Související
-
Astronom, který zavedl nová souhvězdí, a všestranný učenec našli zázemí v Jihoafrické republice
Dva významní evropští astronomové působili u Kapského Města v Jihoafrické republice. Prvním z nich byl francouzský astronom 18. století Nicolas-Louis de Lacaille.
-
Královská hvězdárna Mysu Dobré naděje byla první stálou observatoří na jižní polokouli
Z kongresu Mezinárodní astronomické unie se vrátila šéfka budějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá. Valné shromáždění se vůbec poprvé konalo na africkém kontinentu.
-
Velikán americké astronomie Fred Whipple zkoumal meteorické roje a komety
Před dvaceti lety, 30. srpna 2004 zemřel americký astronom Fred Whipple. Šéfka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá o něm mluví jako o velikánovi a legendě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.