Královská hvězdárna Mysu Dobré naděje byla první stálou observatoří na jižní polokouli

22. září 2024

Z kongresu Mezinárodní astronomické unie se vrátila šéfka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá. Valné shromáždění se vůbec poprvé konalo na africkém kontinentu, konkrétně v Kapském Městě v Jihoafrické republice, což má podle ní spoustu zajímavých konotací, jak současných, tak z hlediska historie astronomie.

„V Kapském Městě začalo mapování jižní oblohy ve velkém i další astronomické výzkumy. Mimo jiné tam byla první stálá astronomická observatoř zbudovaná na jižní polokouli,“ uvádí Jana Tichá.

O vybudování stálé hvězdárny bylo rozhodnuto v době britské kolonizace v roce 1820. „Ona se tehdy jmenovala Královská hvězdárna Mysu Dobré naděje, který je skutečně takovým výčnělkem Afriky do oceánu pod Kapským Městem. V té době totiž námořní velmoci budovaly takzvané námořní observatoře,“ připomíná astronomka.

Od 70. let minulého století jsou ovšem všechny velké hvězdárny v Jihoafrické republice sloučené do jihoafrické astronomické observatoře. Při observatoři v Kapském Městě funguje zároveň astronomické muzeum.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související