Královská hvězdárna Mysu Dobré naděje byla první stálou observatoří na jižní polokouli
Z kongresu Mezinárodní astronomické unie se vrátila šéfka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá. Valné shromáždění se vůbec poprvé konalo na africkém kontinentu, konkrétně v Kapském Městě v Jihoafrické republice, což má podle ní spoustu zajímavých konotací, jak současných, tak z hlediska historie astronomie.
„V Kapském Městě začalo mapování jižní oblohy ve velkém i další astronomické výzkumy. Mimo jiné tam byla první stálá astronomická observatoř zbudovaná na jižní polokouli,“ uvádí Jana Tichá.
O vybudování stálé hvězdárny bylo rozhodnuto v době britské kolonizace v roce 1820. „Ona se tehdy jmenovala Královská hvězdárna Mysu Dobré naděje, který je skutečně takovým výčnělkem Afriky do oceánu pod Kapským Městem. V té době totiž námořní velmoci budovaly takzvané námořní observatoře,“ připomíná astronomka.
Od 70. let minulého století jsou ovšem všechny velké hvězdárny v Jihoafrické republice sloučené do jihoafrické astronomické observatoře. Při observatoři v Kapském Městě funguje zároveň astronomické muzeum.
Související
-
Sondy Voyager se vznášejí ve vesmíru už od roku 1997. Jedna z nich stále ještě posílá lidstvu zprávy
Několik astronomických výročí připomíná ředitelka českobudějovické hvězdárny Jana Tichá. Například před dvaceti lety odstartovala sonda Messenger pro výzkum planety Merkur.
-
Velikán americké astronomie Fred Whipple zkoumal meteorické roje a komety
Před dvaceti lety, 30. srpna 2004 zemřel americký astronom Fred Whipple. Šéfka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá o něm mluví jako o velikánovi a legendě.
-
V souhvězdí Hadonoš najdete pozůstatek po výbuchu supernovy i rychlou Barnardovu šipku
Na nebeském rovníku se nachází souhvězdí Hadonoš. Podle jihočeské astronomky Jany Tiché je poměrně rozlehlé a najdeme v něm řadu hvězdokup, kulových i otevřených.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.