V souhvězdí Hadonoš najdete pozůstatek po výbuchu supernovy i rychlou Barnardovu šipku

18. srpen 2024

Na nebeském rovníku se nachází souhvězdí Hadonoš. Podle jihočeské astronomky Jany Tiché je poměrně rozlehlé a najdeme v něm řadu hvězdokup, kulových i otevřených. „Ale nejzajímavějším objektem celého souhvězdí je pozůstatek po výbuchu supernovy v roce 1604,“ říká.

Supernova je dnes známa jako Keplerova supernova. „Byla to hvězda, která vzplanula jako supernova v roce 1604 a přezářila všechny hvězdy nočního nebe. Johannes Kepler byl jedním z učených mužů, kteří o ní tehdy napsali spis. Je to zatím poslední supernova pozorovaná přímo v naší galaxii,“ uvádí astronomka.

Někdo podle ní ale může za nejzajímavější objekt v Hadonoši považovat hvězdu zvanou Barnardova šipka. „Tato hvězda je od nás vzdálená pouhých necelých šest světelných let a vykazuje nejrychlejší vlastní pohyb na pozadí ostatní hvězd,“ popisuje Jana Tichá.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.