Jasně zářící Štír a naopak velmi nenápadný Kozoroh patří k souhvězdím letní oblohy
K souhvězdím, která můžeme pozorovat na letní obloze, patří Štír. Toho je podle jihočeské astronomky Jany Tiché poměrně snadné najít, protože je velmi nápadný a září jasnými hvězdami.
„Ve Štíru vidíme jasnou načervenalou hvězdu Antares, která je tak jasná, že ten načervenalý odstín lze rozlišit pouhým okem. Dále je tam takový vějířek, oblouček několika stejně jasných hvězd, a to jsou vlastně klepeta toho Štíra,“ popisuje.
Naopak velmi nenápadným letním souhvězdím je Kozoroh. „Na rozdíl od Štíra ho rozpoznáváme obtížně, proto jsou tam slabší hvězdy a těžko se tam vůbec cokoliv pro laické oko představuje,“ potvrzuje Jana Tichá.
Související
-
Až sto meteorů za hodinu. Srpnovou oblohu opět ozdobí Perseidy
Tradiční podívanou, kterou nabízí srpnová obloha, jsou Perseidy, meteorický roj zdánlivě vyletující ze souhvězdí Persea. Letošní maximum připadá na 12. srpna.
-
Střelec, v jehož těle se skrývá čajová konvice. I to uvidíte na letní obloze, upozorňuje astronomka
Jedním z velkých letních souhvězdí je Střelec. Má zobrazovat mytologickou postavu kentaura, tedy napůl muže, napůl koně, nebo muže na koni. V obou případech s lukem.
-
Letní trojúhelník na obloze tvoří nejjasnější hvězdy ze souhvězdí Labuť, Lyra a Orel
Mezi nejnápadnější jevy na letní obloze patří Mléčná dráha, svit statisíců a milionů hvězd, který splývá do třpytivého stříbřitého pásu. Její součástí je Letní trojúhelník.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.