Astronom, který zavedl nová souhvězdí, a všestranný učenec našli zázemí v Jihoafrické republice
Dva významní evropští astronomové působili u Kapského Města v Jihoafrické republice. Prvním z nich byl francouzský astronom 18. století Nicolas-Louis de Lacaille, který dokončil rozparcelování hvězdné oblohy na souhvězdí a zavedl čtrnáct nových souhvězdí, z nichž většinu používáme doposud.
O zhruba osmdesát let později pozoroval oblohu u Kapského města Angličan John Frederick William Herschel, syn objevitele planety Uran. „Byl stejně jako jeho otec a také teta astronom, k tomu matematik, zabýval se i chemií a botanikou. Byl to ještě takový ten učenec širokého rozsahu,“ připomíná jihočeská astronomka Jana Tichá.
Související
-
Královská hvězdárna Mysu Dobré naděje byla první stálou observatoří na jižní polokouli
Z kongresu Mezinárodní astronomické unie se vrátila šéfka budějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá. Valné shromáždění se vůbec poprvé konalo na africkém kontinentu.
-
Sondy Voyager se vznášejí ve vesmíru už od roku 1997. Jedna z nich stále ještě posílá lidstvu zprávy
Několik astronomických výročí připomíná ředitelka českobudějovické hvězdárny Jana Tichá. Například před dvaceti lety odstartovala sonda Messenger pro výzkum planety Merkur.
-
Velikán americké astronomie Fred Whipple zkoumal meteorické roje a komety
Před dvaceti lety, 30. srpna 2004 zemřel americký astronom Fred Whipple. Šéfka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá o něm mluví jako o velikánovi a legendě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.