Pohled na čtyři planety i maximum meteorického roje nabídne prosincová obloha
„Hvězdná obloha během letošního prosince bude dosti pěkná,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá. Oproti většině roku bude například možné spatřit víc planet viditelných pouhým okem. Večer nad jihozápadním obzorem bude zářit Venuše jako večernice, ukáže se Jupiter i Saturn a v druhé polovině měsíce se ráno nad jihovýchodním obzorem přidá Merkur.
Na prosinec každoročně připadá maximum meteorického roje Geminid, letos konkrétně na 14. prosince, ale bude ho rušit úplněk, který nastává o pouhý den později.
K poslednímu měsíci v roce patří také zimní slunovrat, tedy je začátek astronomické zimy. Slunce je v tento den pouhých osm hodin nad obzorem a šestnáct hodin pod obzorem. Letošním nejkratším světlým dnem bude 21. prosinec.
Související
-
Hvězdárna vyrostla na soutoku v Budějovicích ve 30. letech 20. století. Na stavbu přispívali místní
Hvězdárna na soutoku Vltavy a Malše, dnes už i s planetáriem, patří k Českým Budějovicím desítky let. Ve prospěch veřejnosti byla slavnostně otevřena 14. listopadu 1937.
-
Astronom John Herschel podrobně mapoval jižní hvězdnou oblohu, ale také přispěl k rozvoji fotografie
Členem britské hvězdářské dynastie Herschelů, která měla své rodové kořeny i v Brně, byl John Herschel žijící v letech 1792 až 1871, astronom a průkopník fotografování.
-
Sondy Voyager se vznášejí ve vesmíru už od roku 1997. Jedna z nich stále ještě posílá lidstvu zprávy
Několik astronomických výročí připomíná ředitelka českobudějovické hvězdárny Jana Tichá. Například před dvaceti lety odstartovala sonda Messenger pro výzkum planety Merkur.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.