Duben přinese první jarní úplněk, po kterém následují Velikonoce, a meteorický roj Lyridy

Co můžete pozorovat v dubnu na obloze, připomíná astronomka Jana Tichá v rubrice Jihočeské nebe
Během jarního měsíce dubna se postupně stále prodlužují dny. Zatímco v úterý 1. dubna bude Slunce nad obzorem více než dvanáct hodin, poslední dubnový den bude trvat už čtrnáct a půl hodiny.
V neděli 13. dubna dojde Měsíc do úplňku. „Ten je prvním jarním úplňkem, po kterém následují Velikonoce. Podle starého pravidla jsou totiž Velikonoce pohyblivým svátkem, který připadá na první neděli po prvním jarním úplňku,“ připomíná jihočeská astronomka Jana Tichá.
K dubnovým astronomickým úkazům patří maximum meteorického roje Lyridy. Letos připadá na 21. a 22. dubna, kdy je Měsíc blízko novu, takže neruší svým svitem. „Svůj název mají Lyridy podle toho, že místo, ze kterého zdánlivě vyletují, je v souhvězdí Lyry. Jsou to mikroskopická tělíska vytroušená kometou C/1861 G1 – Thatcher, objevenou astronomem Thatcherem,“ dodává Jana Tichá.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.