Zdeněk Gawlik, filmař a tvůrce úspěšných uměleckých dokumentů

26. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zdenek Gawlik

Zdeňka Gawlika, který prožil své dětství a mládí v jihočeské Lásenici a stále se sem vrací, k mikrofonu pořadu Jihočeši pozval Jiří Kasal.

   Osmapadesátiletý filmař Zdeněk Gawlik spatřil světlo světa v Jindřichově Hradci, vyrůstal v nedaleké obci Lásenice a maturoval na třeboňském gymnáziu.

„Tehdy jsem hrál závodně fotbal, ale zjistil jsem, že mě mnohem více zajímají třeba francouzští prokletí básníci než sport“, vzpomíná režisér a scenárista Zdeněk Gawlik. O studiu na vysněných humanitních vysokých školách si musel kvůli  otcovým politickým šrámům nechat zdát a byl nucen volit jinak.  

Studia na strojní fakultě ČVUT nedokončil a živil se pak především v dělnických profesích, než se mu podařilo dostat se na hranou režii na pražské FAMU. Bylo to v roce 1989, kdy pod tlakem události už při přijetí na tuto školu více rozhodovala objektivní měřítka a schopnosti uchazečů.

           Ještě v době studií za svůj snímek Benefice profesora Alexandra a Barbary de Anatolia získal  Maxima za režii a Cenu Pavla Juráčka na FAMUfestu 1993 a přispěl povídkou Buldoček do filmu Malostranské humoresky natočeného na základní literární předlohy Karla Pecky.

V devadesátých letech se Zdeněk Gawlik hojně věnoval dabingu – v posledních letech tak činí  už mnohem méně, přesto úspěchy přicházejí. Třeba na letošních Cenách Františka Filipovského za dabing: „Můj loňský dabing k filmu Bolest a sláva Pedro Almodóvara sice nevyhrál, ale byl v nominaci i za nejlepší mužský herecký výkon. No, a tam to Honza Štastný dostal!“

            Jinak však osud chtěl, aby se Zdeněk věnoval až doposud ponejvíce dokumentárním filmům. Spolupracoval jako režisér na televizních cyklech Deset století architektury, Příběhy slavných či Předčasná úmrtí, České himálajské dobrodružství nebo  oblíbených 13. komnatách včetně té s jihočeskou zpěvačkou Pavlínou Jíšovou.  

Celovečerní formát měl jeho nedávný velmi působivý  film o jihočeském folkovém písničkáři Pavlu Lohonkovi nazvaný Žalman aneb Naslouchám tichu Země. Velmi dobrý by takél Gawlikův zcela  nedávný  snímek Když se řekne Jiří Černý o váženém hudebním publicistovi.  

I když Zdeněk Gawlik žije v Praze, za svůj domov stále považuje jihočeskou Lásenici a své budoucí umělecké plány spojuje jako Jihočech rodem i srdcem s naším krajem. Má už  hotový  vlastní scénář hraného filmu o dětství básníka  Františka Hrubína.  „A rád bych také někdy v budoucnu, až se zase přestěhuji zpátky na jih Čech, filmově zpracoval Zemi zamyšlenou Ladislava Stehlíka“, plánuje.

autor: Český rozhlas České Budějovice | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.