Zdena Kolářová: Mužský svět

29. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy box, boxeři, zápas
0:00
/
0:00

Když jsem byla malá, dala mi máma každou neděli bílé punčocháče, čepici s bambulí a doporučila tátovi, aby se mnou šel na procházku. Dělal, že jako jo, ale za rohem většinou namířil k sokolovně, protože se tam konalo utkání v boxu. Ohromeně jsem se dívala na pecky do nosu, na  borce od muší váhy, až po těžkotonážníky typu Josefa Němce, čerstvého mistra Evropy, který byl miláčkem publika.

Po chvíli mě to přestalo bavit a velkého diváckého uspokojení jsem dosáhla až  ve chvíli, kdy Němcovi povolily šle od suspenzoru a propadly nohavicemi jeho trenýrek za veselého vřískotu diváků.

Měla jsem pocit, že u nedělního oběda budu za hvězdu, a jala jsem se svůj zážitek vyprávět mámě. Nic neřekla, ale podívala se na tátu nejstrašnějším pohledem, který jsem u ní znala.

Tak jsme začali chodit na fotbal. Zážitek to byl o moc nudnější. Než hráč překlusal celé hřiště, chvíli to trvalo. Tam ho dohnal hráč z druhého družstva, míč mu vzal a běžel zase na druhou stranu. Když se situace několikrát opakovala, usnula jsem většinou tátovi na rameně. Po probuzení jsem se dotazovala, která třetina se hraje a otec definitivně pochopil, že holt jsem se narodila jako holka a žádné chlapské sporty to nezmění.

Později, když jsem se osamostatnila, chodíval na fotbal k nám domů, na barevnou televizi, a zatímco my jsme s mámou pily v kuchyni kafe, komentoval táta průběh zápasu, ale pořád říkal, že to není ono, když se na fotbal kouká sám.

„Prosím tě, táto,“ řekla mu matka „co pořád na tom fotbale vidíš?“ To tě baví koukat na to, jak pár tisíc lidí řve na dvaadvacet milionářů na hřišti - makej, ty debile?“

Na překvapenou tvář svého táty jsem dodnes nezapomněla.

Hezký den.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.