Zdena Kolářová: Hokejová fanynka

2. červen 2022

Před pár dny skončilo mistrovství světa v hokeji. Nejsem ortodoxní fanda, ale tentokrát jsem ho sledovala. Už jsem byla otrávená z debat, kolik bude stát energie, který z politiků lépe spočítá inflaci pro budoucí období a který ve své funkci nic nedělá. Tak půjdu do hokeje, rozhodla jsem se.

Po dlouhé době jsem opět zažila opravdové napětí a skoro dětsky jsem fandila „našim“.

„Ty se díváš na hokej?“ zazněla udivená otázka mého syna, který přišel loudit něco dobrého k jídlu a tvářil se, jako kdybych se dívala na porno. „No a co, ty jeden šovinisto, proč by se tvá stará matka nemohla dívat na hokej?“

„ A ty poznáš, kdy je zakázaný uvolnění nebo hra vysokou holí?“ vyhnul se odpovědi. „Tohle totiž  holky tak nějak nerozlišujou.“ „Jestli budeš ještě dál mít tyhle pobuřující kecy, tak žádná koprovka nebude, milý synu. Na hokej se dívám odjakživa, protože mě baví.“

Zřejmě si myslel, že když už má koprovku jistou, může do mne beztrestně vrtat. Přerušila jsem jeho úvahy o tom, co se hodí pro holky a co pro kluky a vrátila se k televizi právě ve chvíli, kdy končila třetina, a režie nabídla divákům pohled do uličky vedoucí k šatnám.

Valili se tudy hokejoví borci a realizační tým jim vzdával hold. Rány hokejkami do chráničů i nebohých holení, obrovské rukavice dopadající na křehké hlavy masérů a techniků, plivance jako ve velbloudím stádu létající kolem.

Musím uznat, že endorfiny sálající z hráčů, málem i na tu dálku zamlžily obrazovku. Báječná atmosféra, při níž jsem si uvědomila, že ženský pohled na svět bude opravdu jiný než ten klučičí.

No, dovedete si představit například modelku, která předvede na molu večerní šaty, plivne do publika a lodičkou nakopne svoji kolegyni na znamení radosti? To fakt asi nejde. Ale ať si kdo chce, co chce, říká, kluci hráli jako o život. A o to přece jde nejvíc, ne?

autor: Zdena Kolářová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Zdena Kolářová: Volování

    Patřím ke generaci, v níž se poměrně značně „volovalo“. Kluci v naší třídě prodlužovali čas svého vyprávění dost podstatně, protože volů byly v jejich řeči celá stáda.

  • Zdena Kolářová: Šanon

    Šanon zní jako slovo vznešené, skoro by se zdálo, že je francouzského původu, ale není to pravda. Jeho název vznikl podle jména německé firmy, která ho vyráběla.

  • Zdena Kolářová: Mužskej svět

    Ten báječnej mužskej svět zpívá Miroslav Donutil a mužští diváci spiklenecky mhouří oči, jako že chlapi mají svá tajemství, která my ženské nemůžeme vůbec pochopit.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.