Zažil zemětřesení, povodně a teď pandemii. Po koronaviru už svět nebude jako dřív, říká

9. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Piero Gelsomino, Ital žijící v Českém Krumlově

Piero Gelsomino pochází z Itálie a už třicet let žije v Českém Krumlově. Přijel sem na přelomu let 1989 a 1990 se dvěma kamarády, v podstatě jenom na výlet, ze zvědavosti, a už tady všichni tři zůstali.

Nejvíc odříznutý od původního domova a kořenů se cítí v současné době, kdy pandemie koronaviru uzavřela hranice a jeho rodnou zemi nákaza decimuje.

„Situaci sleduji denně, mám v Itálii příbuzné, hlavně jednadevadesátiletou maminku. Je v pořádku, psychicky to snáší, ale je doma sama, náš kraj je zabarikádovaný, a kdyby byla potřeba pomoc někoho jiného z rodiny, může za ní jet jen se speciálním povolením,“ říká.

Čtěte také

„V tuto chvíli je to pro osobně těžké. Kdyby se něco stalo, tak tam nemohu jet. Na druhou stranu je to správně, protože ta starší populace se musí chránit. Snažíme se alespoň si každý den telefonovat,“ dodává.

Piero Gelsomino zažil zemětřesení v Itálii, povodně v Čechách a teď epidemii. „Při zemětřesení bylo 1800 mrtvých jenom v našem okrese, ale pak to skončilo, lidé se dali do oprav, trvalo to dlouho, ale bylo vidět, co nás čeká. Po záplavách jsem také byl několik měsíců bez práce, musel jsem rekonstruovat, ale člověk viděl, že to jenom náš problém a svět jde dál,“ popisuje.

Teď je podle něj situace jiná. „Je to komplikované, vidíme, že to je celosvětová pandemie. I když člověk musí být optimista, je jasné, že už nic nebude jako dřív, budeme se dívat na věci jinak,“ myslí si Ital, který žije v Českém Krumlově.

Spustit audio

Související