Tipy na víkend v Jihočeském kraji

30. listopad 2023

Ve znamení adventních trhů a rozsvěcování vánočních stromů se ponese první prosincový víkend na jihu Čech. Vybrali jsme pro vás několik tipů, kam vyrazit za předvánoční atmosférou.

Adventní městečko je otevřené na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Návštěvníci se můžou projít mezi stovkami stánků a vystoupat na vyhlídkovou věž. Vánoční strom se rozsvítí v sobotu 2. prosince v 16.30 hodin. Na pódiu se do konce roku vystřídá mnoho umělců a souborů, k vidění bude také vyřezávaný betlém v životní velikosti. Nechybí oblíbené kluziště kolem Samsonovy kašny.

Výstava s názvem Hravé peklo se otevírá v pátek 1. prosince na výstavišti v Českých Budějovicích. V pavilonu T2 se až do 7. ledna usadí pohádkové postavy v jedinečném zpracování v životních velikostech. Ve všední den je expozice otevřená od 13 do 19 hodin, o víkendech od 10 do 19 hodin.

Adventní trh ovládne v sobotu 2. prosince od 9 hodin náměstí v Třeboni. Lidé uvidí andělské divadlo, zahrají kapely. V 17 hodin se vydá na cestu zvonečkový průvod, který nakonec rozsvítí vánoční strom.

Na vánoční trh mohou lidé zamířit i v Českém Krumlově. Tržiště na náměstí Svornosti se slavnostně otevírá v sobotu 2. prosince ve 14 hodin. Zahrají českokrumlovské kapely. Vánoční strom tu začne zářit v neděli v 16.30 hodin.

Adventní lidový jarmark „U Stifterů“ se koná v sobotu v Horní Plané na Českokrumlovsku. Tradiční setkání k zahájení adventu s řemesly, rukodělnou tvorbou a dobrotami začíná v rodném domě Adalberta Stiftera v 10 hodin.

Adventní trhy připravili na nedělní odpoledne od 14 do 19 hodin na Velkém náměstí v Prachaticích. Součástí bude i kulturní program, vystoupí například dětský pěvecký sbor Jitřenka z Českých Budějovic nebo Martin Maxa TRIO. Vánoční strom se rozsvítí v 18 hodin.

Zvonkovou neděli budou mít v Týně nad Vltavou. Od 16 do 19 hodin mohou lidé navštívit adventní trhy na náměstí Míru, v 16 hodin vyrazí dva zvonkové průvody. V 16.30 hodin se rozsvítí vánoční stromy na Malé Straně a u mateřské školy Hlinecká. V 18 hodin se rozsvítí vánoční strom na náměstí Míru. K tomu bude patřit i vánoční koncert.

Adventní charitativní trh se uskuteční v neděli od 14 do 18 hodin ve Velešíně na náměstí J. V. Kamarýta. Od 15 do 18 hodin bude fungovat Ježíškův poštovní úřad, v 16 hodin vyjde průvod andělů se zvonečky a lucerničkami. Vánoční strom se rozsvítí v 17 hodin.

Každý pátek, sobotu a neděli až do března je pro veřejnost otevřené kouzelné kluziště na zámku Blatná. Kluziště je vyrobené ze speciální hmoty, povrch se chová jako skutečný led a bruslení je možné v jakýchkoliv podmínkách.

Světelná expozice s tematikou pohádkových jižních Čech je do konce ledna k vidění na českobudějovickém výstavišti. Tvoří ji jihočeské domky, lesní zvířata, nechybí rytíři, princezny a andělé, pohádkové světelné tunely, fantaskní stromy nebo světelný betlém. Otevřeno je denně od 16 do 21 hodin.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.