Tipy na víkend v Jihočeském kraji

29. září 2022

Historické slavnosti, benefiční běh, výprava za ptáky k rybníku. První říjnový víkend na jihu Čech nabízí několik akcí. Přemýšlíte, kam vyrazit? Vybrali jsme pro vás pár tipů.

Mikrobiologický ústav Akademie věd, který sídlí v Opatovickém mlýně v Třeboni, se připojuje k páteční Noci vědců. Návštěvníci se tu od 18 hodin seznámí s mořskými i sladkovodními řasami. Děti se stanou malými mikrobiology, s rodiči si prohlédnou laboratoře a budou moci dokonce ochutnat chléb nebo čokoládu s mikrořasami – potravinou budoucnosti.

Autentické reprezentační veslice si mohou lidé prohlédnout v sobotu 1. října od 14 hodin pod kostelem sv. Jošta v Českém Krumlově. Na náplavce budou vystaveny lodě, na kterých se Václav Chalupa účastnil světových veslařských závodů, včetně skifu Wolloner, na kterém získal stříbrnou medaili na olympiádě. Zájemci si také budou moci vyzkoušet veslování trenažérech.

Slavnosti města Lomnice nad Lužnicí připomenou v sobotu 1. října 640 let od udělení královských práv. Od 10 hodin nabídnou pestrý program s ukázkami šermu, sokolníky, divadlem, hudbou i příjezdem družiny Václava IV.

Běh pro Kleofáše startuje v sobotu v 9 hodin v parku lázní Aurora v Třeboni. Amatérský závod se koná na podporu Hospicové péče sv. Kleofáše, připravené budou trasy pro děti i dospělé. Nejdelší povede okolo rybníka Svět a bude dlouhá celkem 12 kilometrů. Novinkou letošního ročníku je štafetový běh.

Slavnosti sládka Řehoře se konají v sobotu 1. října v Sudoměři na Písecku. Připomenou historickou událost, kdy měl protivínský sládek Řehoř nehodu se svým kočárem a vážně se zranil. Když se na přímluvy Panny Marie Podsrpenské uzdravil, jako poděkování nechal v Sudoměři na návsi postavit kapličku. U ní návštěvníky čeká zábava pro děti, hudba i jarmark. Program začíná v 10 hodin.

K rybníku Řežabinec u Ražic na Písecku se v neděli 2. října mohou zájemci vydat společně s ornitology Prácheňského muzea. Od 9 do 13 hodin tam u pozorovací věže pořádají Ptačí festival se spoustou informací o ptačí migraci, ukázkami odchytu a kroužkování i zábavným programem pro děti.

Spustit audio

Související