Tipy na víkend v Jihočeském kraji

29. září 2022

Historické slavnosti, benefiční běh, výprava za ptáky k rybníku. První říjnový víkend na jihu Čech nabízí několik akcí. Přemýšlíte, kam vyrazit? Vybrali jsme pro vás pár tipů.

Mikrobiologický ústav Akademie věd, který sídlí v Opatovickém mlýně v Třeboni, se připojuje k páteční Noci vědců. Návštěvníci se tu od 18 hodin seznámí s mořskými i sladkovodními řasami. Děti se stanou malými mikrobiology, s rodiči si prohlédnou laboratoře a budou moci dokonce ochutnat chléb nebo čokoládu s mikrořasami – potravinou budoucnosti.

Slavnosti města Lomnice nad Lužnicí připomenou v sobotu 1. října 640 let od udělení královských práv. Od 10 hodin nabídnou pestrý program s ukázkami šermu, sokolníky, divadlem, hudbou i příjezdem družiny Václava IV.

Běh pro Kleofáše startuje v sobotu v 9 hodin v parku lázní Aurora v Třeboni. Amatérský závod se koná na podporu Hospicové péče sv. Kleofáše, připravené budou trasy pro děti i dospělé. Nejdelší povede okolo rybníka Svět a bude dlouhá celkem 12 kilometrů. Novinkou letošního ročníku je štafetový běh.

Slavnosti sládka Řehoře se konají v sobotu 1. října v Sudoměři na Písecku. Připomenou historickou událost, kdy měl protivínský sládek Řehoř nehodu se svým kočárem a vážně se zranil. Když se na přímluvy Panny Marie Podsrpenské uzdravil, jako poděkování nechal v Sudoměři na návsi postavit kapličku. U ní návštěvníky čeká zábava pro děti, hudba i jarmark. Program začíná v 10 hodin.

K rybníku Řežabinec u Ražic na Písecku se v neděli 2. října mohou zájemci vydat společně s ornitology Prácheňského muzea. Od 9 do 13 hodin tam u pozorovací věže pořádají Ptačí festival se spoustou informací o ptačí migraci, ukázkami odchytu a kroužkování i zábavným programem pro děti.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová