Tipy na víkend v Jihočeském kraji

25. květen 2023

Muzejní noc, hodování u nekonečného stolu, den s armádou i dobrodružná výprava za narcisy. Rozmanité zážitky nabízí poslední květnový víkend na jihu Čech. Přemýšlíte, kam ve volném čase vyrazit? Vybrali jsme pár tipů.

Pouliční vystoupení, komentované prohlídky i světelnou show nabídne v pátek 26. května Muzejní noc Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Prostor uvnitř i kolem budovy na Senovážném náměstí se stane dějištěm více než deseti různých akcí. Program zahájí v 17 hodin bubenická skupina Wild Sticks. Návštěvníci si budou moci prohlédnout třeba novou výstavu Umění černé Afriky nebo expozici masožravých rostlin.

Muzejní noc v Táboře bude mít jinou podobu. Do páteční akce se zapojí skoro desítka institucí. Lidé si zdarma prohlédnou třeba výstavy ve všech třech městských galeriích. Za symbolický poplatek v podobě jakékoliv mince otevře všechny své objekty Husitské muzeum. Akce začne v 17 hodin komentovanou prohlídkou exteriérové výstavy Tváře jižních Čech za účasti jejího autora Pavla Piekara.

Nekonečný stůl vyroste v sobotu 27. května v Panské ulici v Českých Budějovicích. Sousedskou slavnost pořádají místní provozovatelé obchodů, restaurací a kaváren, hlavním smyslem je potkávání lidí. Celodenní hodování u osmdesát metrů dlouhého stolu začne v 10 hodin. Lidé mohou přinést jídlo z domova a dát ochutnat ostatním, vítané jsou třeba i hudební nástroje.

Dětský den s armádou otevírá turistickou sezónu v Bechyni. V sobotu od 9 hodin bude v parku U Draka na návštěvníky čekat spousta her a disciplín, ukázky ženijní a pyrotechnické práce, překážková bojová dráha, lanové centrum, zdravověda, badminton, pétanque a další. Zahrají One Spirit a Elizabeth.

Farmářský trh se uskuteční v neděli 28. května před kulturním domem v Kaplici. Zahraje kapela Zlatý skořápky, děti si budou moct pohrát se živými zvířátky a otevře se i terasa kinokavárny. Samozřejmostí je prodej produktů lokálních farmářů.

Za bílými divokými narcisy, které teď rozkvétají, se lidé mohou vydat v neděli v Novohradských horách. Sraz je v 10 hodin v Pohoří. Dvanáctikilometrovou trasou různorodými lesy až pralesy, v nichž jsou ukryté pohádkové potoky, palouky s orchidejemi a mohutnými stromy, účastníky provede znalec hor Milan Koželuh.

Spustit audio

Související