Tipy na víkend v Jihočeském kraji

18. červenec 2024

Oblíbené slavnosti v Holašovicích, rekonstrukci historické bitvy nebo folklorní festival přinese třetí červencový víkend na jihu Čech. Chcete si zpestřit prázdninový čas nějakou akcí? Vybrali jsme pár tipů.

Selské slavnosti začínají v pátek 19. července v Holašovicích na Českobudějovicku. Staročeský jarmark s ukázkami lidových řemesel a doprovodným kulturním programem trvá do neděle. Na návsi vesnice zapsané na seznamu UNESCO vystoupí dechové, folkové i další kapely, chybět nebude zábava pro děti nebo třeba soutěž o nejlepší jihočeskou buchtu.

Festival Sláva pivu! se koná v pátek a sobotu v Českých Budějovicích. V areálu Budvaru se představí české minipivovary, připravené jsou netradiční prohlídky pivovaru a také doprovodný program. Brány se otevírají v pátek ve 14 hodin a v sobotu ve 12 hodin.

Dobytí hradu Příběnice uvidí lidé v sobotu 20. července na louce za klokotským klášterem v Táboře. Rekonstrukce historické bitvy je přenese do let 1420 a 1421, které jsou spojeny s nově vzniklým městem Tábor. Od 11 do 20 hodin bude přístupné dobové ležení, historické tržiště a další doprovodný program. Samotný souboj husitského vojska vedeného Janem Žižkou s nepřáteli začíná ve 14 a 18 hodin.

Dětský den pořádá v sobotu vodní mlýn v Hoslovicích na Strakonicku. Od 10 do 17 na děti čeká bojovka pana mlynáře, tvořivé dílny, představí se záchranáři a vojáci, chybět nebude řemeslný jarmark.

Sraz historických vozidel a festival Folk a country zaplní v sobotu Farskou louku v Lomnici nad Lužnicí na Jindřichohradecku. Dopoledne bude patřit starým autům, ve 13 hodin začne hudební program – zahrají Jan Venas mladší, rodinná kapela Sýkorky a Hana Lounová s Ponny Expresem.

Den s integrovaných záchranným systémem bude v sobotu u Suchdola nad Lužnicí na Jindřichohradecku, a to u příležitosti 140. výročí založení místního hasičského sboru. Slavnostní zahájení akce na louce za obcí Tušť je v 10.30 hodin. Představí se například policejní zásahová jednotka a hasiči předvedou vyproštění osob z havarovaného vozidla.

Folklorní festival se uskuteční v sobotu v Jindřichově Hradci. Akce začíná ve 12.30 hodin před kulturním domem Střelnice, odkud vyjde krojovaný průvod do areálu minoritského kláštera. Tam od 14 hodin vystoupí například Dudáci z Českého lesa, krojovaná družina z Jarošova nad Nežárkou, Kovářovan nebo cimbálová muzika Majerán z Blanska.

Festival piva se koná v sobotu na Velkém náměstí v Prachaticích. Začátek je ve 12 hodin. O hudební doprovod se postarají kapely Děda Mládek Illegal Band, Swing Trio Avalon nebo The Dixie Hot Licks.

Spustit audio

Související