Tipy na víkend v Jihočeském kraji

2. únor 2023

Divadelní přehlídka, tradiční masopustní koleda i několik výstav. Různými akcemi si můžete zpestřit první únorový víkend na jihu Čech. Přemýšlíte, kam vyrazit? Vybrali jsme pár tipů.

Třídenní divadelní přehlídka začíná v pátek 3. února v Bechyni. Devět ochotnických souborů z celé republiky vystoupí na letošním ročníku Bechyňského perlení. Všechna představení se odehrají až do neděle v tamním kulturním domě.

Zoologická zahrada Tábor připravila pro děti akci Za vysvědčení do zoo. Jedničkáři mají po celý víkend vstup zdarma, ti, kdo ukáží vysvědčení s vyznamenáním, za poloviční cenu. Rozlohou největší jihočeská zoo je otevřená od 9 do 16 hodin, žije tu přes 300 zvířat, včetně ohrožených.

Prodloužený víkend je spojený i s akcí Ledová města, kterou pro rodiny s dětmi připravil Pionýr. Ledové České Budějovice nabízejí od pátku do neděle možnost navštívit zdarma například Vodárenskou věž, Jihočeské muzeum nebo letiště v Plané, kde bude možné nahlédnout i do zákulisí.

Tradiční masopustní koleda projde v sobotu 4. února obcí Nesměň na Českobudějovicku. Účastníci se sejdou v 9 hodin, nejprve uctí památku padlých kamarádů u pomníku a pak vyrazí na koledu za doprovodu hudby Flamendři a maškar. Večer se v sále kulturního domu uskuteční věneček jak pro vdané, tak svobodné ženy.

Harfa a flétna, tak se jmenuje koncert spojený s besedou, který se v neděli 5. února koná v Husitském muzeu v Táboře. Od 18 hodin na harfu zahraje Pavla Vondráčková Jahodová a na flétnu Eliana Vondráčková. Následovat bude beseda o židovských tradicích. Program se vztahuje ke Dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.

Výstava prezentující automobilku Škoda na plakátech a prospektech začala v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Zachycuje vývoj reklamy, propagace a grafiky na dobových originálech vyrobených od roku 1945 do současnosti. Martin Kupec, z jehož sbírky všechny exponáty pocházejí, uvádí, že nejunikátnější jsou plakáty a prospekty z konce 50. let minulého století. Výstava potrvá až do 4. června.

Mimořádně je otevřené Prácheňské muzeum v Písku. V Malých výstavních síních představuje výstavu s názvem Dálnicí do pravěku. Lidé uvidí archeologické nálezy z výstavby dálnice D4, které dokládají osídlení v okolí Čimelic a Mirotic už dávno před naším letopočtem, například oděvní spony, jehlice, náramky, mince a skleněné korálky. Výstava trvá do 5. února, otevřeno je denně od 9 do 15.30 hodin.

Lidé, které zajímá práce městských strážníků, mohou vyrazit do Galerie 140 v Koželužské ulici v Táboře. Ta nabízí novou výstavu s názvem 30 let se strážníky aneb Naše práce je pestřejší, než se zdá. Návštěvníci uvidí fotografie, uniformy, vybavení i techniku, například radarový měřič rychlosti a pomůcky k výcviku psů. Výstava potrvá až do 26. února.

Spustit audio

Související