Hraniční přechod Studánky zatarasily kamenné bloky, od revoluce místní nic podobného nepamatují

25. březen 2020

Náměstí v jihočeském Vyšším Brodě a přilehlé tržiště jsou nezvykle tiché a prázdné. Několik málo pěších se ostatním vyhýbá výrazným obloukem. Má to tak být. Patří to k současným opatřením v době, kdy se Českem šíří nákaza koronavirem.

„Nepamatuji tohle, hotely pozavírané, obchodní centra také, Vietnamci šijí roušky. Ráno jsme rozdali asi 400 roušek mezi starší občany, další se připravují. Dáváme jim k tomu také návody, jak s nimi zacházet, aby měli informace i ti, kdo nemají přístup na internet,“ popisuje starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák.

Od státu podle něj zatím město žádné ochranné prostředky nedostalo. „Dneska jsme museli zavézt paní lékárnici, protože za celý ten čas dostala jen dva respirátory, takže jsme jí další dali my. Vezli jsme také rukavice do nákupního střediska, protože jich tam mají málo pro obsluhu. Zatím se držíme z našich zdrojů, co jsme většinou obdrželi darem od Vietnamců,“ vypráví.

Vietnamská komunita tedy sehrává v současné krizi výraznou roli. „Díky tomu, že tady provozují různá nehtová studia a další, tyhle ochranné prostředky běžně používají. Zřejmě měli dostačující zásoby, takže je hned městu dali, něco vezli údajně i do nemocnice,“ chválí Milan Zálešák.

Jednou z věcí, kterých se lidé při současných opatřeních musí vzdát, je volný pohyb přes hranice. Uzavřel se i hraniční přechod nad Vyšším Brodem na Studánkách. Na silnici tu leží čtyři betonové bloky a značka zakazuje vjezd.

Čtěte také

„Od revoluce nebyla hranice takhle zavřená. Tehdy byly závory na rakouské straně a my jsme měli závory dole na celnici, která je odsud dva kilometry,“ vzpomíná starosta.

Teď jsou ale české celnice zrušené, stát objekty prodal. „Dřív se uvažovalo o tom, že v každém objektu musí být minimálně nějaké prostory pro provádění hraničních kontrol právě pro tyhle případy, kdy se něco ve světě děje. To se nestalo. Rakouská strana celnice zachovala v původním stavu, akorát sundali závory, které tam okamžitě namontují, a jsou schopní zase kontrolovat,“ dodává Milan Zálešák.

Počet lidí, kteří mohou oficiálně přejít státní hranici, je čím dál tím menší. Tento týden dochází i na takzvané pendlery, tedy na ty, kteří dojíždějí do sousedního státu za prací. Jak dlouho to celé bude trvat, v tuhle chvíli nikdo neví.

Spustit audio

Související