Desatero bezpečného chování pro seniory v době epidemie koronaviru
Přinášíme vám stručně a přehledně rady, jak se chovat v současné době, kdy se Českem šíří nákaza koronavirem. Jejich dodržováním ochráníte nejenom svoje zdraví, ale i vašich blízkých.
Uslyšíte je také v našem vysílání v provedení Tomáše Töpfera. A nebojte se, společně to zvládneme.
Noste roušku
Pokud musíte opustit své domovy, nezapomeňte se dostatečně chránit. Noste roušku nebo ústenku. Pokud je nemáte, chraňte svá ústa a nos šátkem nebo šálou. Na rukou mějte rukavice. Tyto pomůcky používejte při nákupech, nutných návštěvách lékaře, ale i když půjdete vybrat poštovní schránku nebo vynést odpadkový koš. Po návratu domů si vždy důkladně umyjte ruce.
Nakupujte jídlo mezi 7. a 9. hodinou
Pokud je vám nad 65 let, nezapomeňte, že můžete nakupovat v prodejnách potravin a drogeriích každý den mezi sedmou a devátou hodinou dopoledne. Tento čas je zde vyhrazen pouze pro vás. Stejně tak můžete v těchto dvou hodinách vyřídit vše potřebné i na pobočkách České pošty. Snažte se přitom od ostatních lidí držet minimálně dvoumetrový odstup. Vždy používejte ochranné pomůcky, tedy roušku, ústenku, šálu nebo šátek a rukavice. Po návratu domů si důkladně umyjte ruce.
S vnoučaty komunikujte na dálku
O tom, že jste ti nejlepší prarodiče na světě, není pochyb. V těchto dnech ale může být hlídání vnoučat velmi rizikové. U dětí se totiž příznaky koronaviru nemusí navenek vůbec projevit, a přesto vás mohou nakazit. I tak ale není nutné s nimi ztrácet kontakt. Zkuste jim zavolat. Po telefonu se dají hrát hry, číst pohádky na dobrou noc nebo si jen tak povídat. A nebo můžete vašim vnoučatům i dětem poslat vzkaz prostřednictvím našeho vysílání každý všední den od devíti do deseti hodin dopoledne v novém pořadu „Na klidné vlně se Zdeňkem Junákem.“
Zůstaňte aktivní
Buďte i v těchto dnech aktivní. Udělejte si na každý den plán toho, čemu se budete věnovat. Můžete si zacvičit i přečíst knihy, na které už léta nemáte čas. Trénujte tělo i mysl a věnujte se sami sobě a svým koníčkům. Je důležité zůstat v pohodě a vyhnout se tak zbytečnému stresu, který oslabuje imunitu.
Snažte se dobře vyspat
Důležitý je kvalitní spánek. Tělo si během něj vytváří látky, které posilují imunitní systém. Budete odolnější proti infekci, kašli i nachlazení. Pokud se nějakou příjemnou činností lehce unavíte už během dopoledne, bez obav a výčitek si dopřejte odpočinek nebo krátký spánek po obědě. Sami uvidíte, že se na něj dá celkem rychle a bez problémů zvyknout. I tím posílíte vaši celkovou imunitu.
Bavlněnou roušku pravidelně perte
Pokud nosíte podomácku vyrobenou roušku, tak teď zpozorněte. Její účinnost se nebude snižovat, pokud se o ni budete správně starat. Bavlněnou roušku je potřeba pravidelně prát v pračce na teplotu 90 stupňů celsia nebo vyvařit v hrnci. Vždy ji ale musíte – už suchou – ještě vyžehlit – opět na nejvyšší možnou teplotu.
Vyhýbejte se lidem a nepodávejte ruku
Důsledně se v těchto dnech vyhýbejte nemocným lidem. Kašel, běžné nachlazení nebo chřipka mohou oslabit váš imunitní systém, který s případnou nákazou bojuje s většími obtížemi. Vyhýbejte se místům s větším počtem lidí a na nějakou dobu nezdravte přátele podáním ruky. Tělesný kontakt totiž patří mezi časté způsoby nákazy koronavirem.
Nebojte se požádat o pomoc
Řekněte si o pomoc. Vaši blízcí, ale třeba i sousedé vám mohou nakoupit, vyzvednout léky a zajistit ty nejdůležitější pochůzky. Nemusíte se stydět. Určitě vám pomoc neodmítnou. Naopak ale buďte na pozoru před různými nabídkami zaručených přípravků, které vás před koronavirem mohou ochránit. S největší pravděpodobností za nimi stojí stejné osoby, které vám někdy nabízely zázračné vysavače, předražené hrnce nebo levnější elektřinu.
Jak správně nosit roušku
Riziko nákazy koronavirem pomůže částečně snížit nošení roušky. Než si ji nasadíte, důkladně si omyjte ruce. Pak přiložte roušku na ústa a nos, vytvarujte ji tak, aby dobře přiléhala k nosu a tvářím. Během používání se roušky nedotýkejte. Pokud se jí náhodou někdy dotknete, vždy si pak umyjte ruce mýdlem nebo dezinfekcí. Stejně tak si ruce vždy umyjte hned po sundání roušky.
Když vám není dobře, zavolejte lékaři
Ne každý příznak musí hned znamenat onemocnění koronavirem. Nejčastějšími projevy nemoci jsou horečka, suchý kašel a zhruba každý třetí nemocný pociťuje únavu. Dalším průvodním znakem může být dušnost, některé nakažené bolí hlava nebo klouby a svaly. Pokud některý z těchto příznaků máte, poraďte se telefonicky se svým praktickým lékařem.
Související
-
FOTONÁVOD: Jak si doma ušít roušku krok za krokem
Povoláním je radiologickou asistentkou v jedné z pražských nemocnic. Rodačka z České Lípy Petra Králová je ale také hodně šikovnou švadlenou a podělila se s námi o návod.
-
Škola za časů koronaviru. Žáci se schází ve virtuální třídě, natrvalo by ale tento režim nechtěli
Všechny školy zejí prázdnotou, vláda je uzavřela, aby zpomalila šíření nákazy koronavirem. To ale neznamená, že se žáci neučí. Moderní technologie umožnují výuku na dálku.
-
Společně to zvládneme. Jihočeský kraj – pomoc seniorům, kontakty, krizové linky, vše na jednom místě
Českem se šíří nákaza koronavirem, vláda vyhlásila omezení pohybu. Obce a organizace se proto snaží pomoci. K dispozici jsou krizové linky, donášky nákupů nebo venčení psů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.