V Kameném Újezdě opět vítali císaře Františka Josefa I., který tudy projížděl v roce 1895
Kamenným Újezdem na Českobudějovicku projížděl roku 1895 císař František Josef I. Kde se tady vzal? Každým rokem se na konci léta konaly císařské vojenské manévry. Císařské proto, že se jich účastnil právě sám František Josef I. Lokality bývaly různé a toho roku byly vybrané jižní Čechy.
Císařské manévry byly zahájeny prvního září a zúčastnily se jich osmý a čtrnáctý armádní sbor. Oba proti sobě cvičně válčily v prostoru mezi Velešínem a Kaplicí, sídlo generálního štábu bylo ve škole v Netřebicích. Císař přijížděl ráno vlakem a vždy večer se vracel do Českých Budějovic.
V rámci manévrů se dostalo městu Kaplice velkého vyznamenání, smělo hostit císaře. A neplánovaně se dostalo této cti i Kamennému Újezdu. K záznamu o průjezdu císaře Kamenným Újezdem se dostal etnograf Jihočeského muzea Jan Šimánek. Text našel v pamětech rodáka z Doudleb Františka Kříže.
A tento text se pak stal základem pro jeden z dílů Jihočeské vlastivědy, kterou pro vás připravujeme na každý všední den po půl sedmé ráno v našem vysílání. Jako mnoho dalších dílů Jihočeské vlastivědy sklidil ohlas. A v tomto případě posloužil i jako inspirace pro vzpomínkovou akci na návsi v Kamenném Újezdě.
Akci s lehce recesistickým nádechem přihlížely přes dvě stovky diváků. Základem představení bylo kromě připomínky průjezdu císaře, hudby, v níž nechyběla hymna Zachovej nám, hospodine, Pochod Radeckého a další slavné skladby té doby, také předání daru vedení obce, a sice nočníku. Proč? Protože se kdysi uvádělo, že hlavním důvodem zastávky císaře Františka Josefa I. v Kamenném Újezdě byla právě potřeba dojít si tam, kam i císař chodíval pěšky.
František Josef I. patřil mezi nejdéle vládnoucí panovníky v Evropě. Byl pověstný především tím, že pracoval od brzkých ranních hodin, díky čemuž byla i pro několik generací po něm zavedena pracovní doba od šesté hodiny ranní. Co dál zůstalo po tomto císaři?
To připomíná etnograf Jan Šimánek v reportáži, kterou si poslechněte online.
Související
-
Císař František Josef I. při cestě do Budějovic nečekaně odbočil. Říká se, že potřeboval na záchod
Obec Kamenný Újezd vznikla uprostřed cesty mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem. Již od počátku byla označována dvěma názvy.
-
Dva králové udělili Trhovým Svinům důležité výsady, oba mají sochu na štítu zdejší radnice
Trhové Sviny a okolní region bývaly vyhlášené kamenickou tradicí. Asi nikoli náhodou odtud pocházel i známý budějovický sochař Dietrich, tvůrce Samsonovy kašny.
-
Císař Josef II. byl praktický a spořivý, nepotrpěl si na luxus a přehnané ceremonie
S vládou Marie Terezie a jejího syna Josefa II. jsou spojené velké změny, které dopadly i na jižní Čechy. Reformy byly pragmatické, měly hlavně pomoci obraně monarchie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.