Zářijová výstava v budějovickém rozhlase propojuje fotografie s poezií

6. září 2019

Fotografie a poezie. Toto spojení snímků Evy Němcové a Marie Králové s básničkami Květy Jarolímkové nabízí nová výstava v galerii Českého rozhlasu České Budějovice.

Eva Němcová žije v Trhových Svinech, Marie Králová v Kaplici a Květa Jarolímková v Nových Hradech. Jejich společné dílo si můžete prohlédnout v Českém rozhlase ve všedních dnech do konce září.

Fotografie Evy Němcové a Marie Králové: Pohledy srdcem

Jak se vše přihodilo? Určit moment, kdy naše společné tvoření  začalo, není lehké a vlastně ani moc důležité. Fotit nás zkrátka bavilo vždycky obě. S podobným pohledem na svět jsme zachycovaly okamžiky, které by jinak upadly v zapomnění, zákoutí mnohými přehlížená, ale pro nás výjimečná, skrytou krásu obyčejných věcí, momentů, přírody, zvířat a lidí.

Za příběhy se v představách vydáváme do minulosti. Jednou, v létě to bylo, vyšly jsme si poprvé společně nachytat pár žlutých rozkvetlých obrázků z řepkového pole. Provoněný slunečný den byl vyplněn něčím, co nás spojovalo, bavilo, nadchlo.

Zjistily jsme, že ve dvou se to lépe táhne, a od té doby vyrážíme na lov často společně – dýchánky tomu říkáme a necháváme se překvapovat, co se podaří vytvořit pro potěchu ducha i srdce, pro radost a bez ambicí na uměleckou bezchybnost, protože věříme, že z toho, co je zachyceno na našich obrázcích, je cítit i něco jiného. Očím neviditelného.

Básničky Květy Jarolímkové

V srpnu roku 2016 jsem uspořádala v novohradské galerii Koželužna výstavu fotografií Evy a Marie. Nainstalování jejich fotografií bylo velmi obyčejné, visely na šňůrách „jako prádlo“, prostě tak, jak jim nejlépe slušelo.

Výstava měla od návštěvníků velmi pěknou odezvu. Když jsem se s jejich výstavou „loučila“, tedy sundávala ze šňůr, začaly mne napadat „popisy“ fotek, malé příběhy. Stručně by se to dalo pojmenovat, že mne fotografie inspirovaly k napsání několika básniček.

Propojení s fotografiemi bylo, a je, pro mne ale daleko hlubší, snad to poznáte. Na fotografiích je totiž „pra-obyčejnost“.

autor: Miroslav Tichák
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.