Mach a Šebestová, humor i překvapivý černobílý linoryt. Budějovická galerie připomíná Adolfa Borna
Dílo Adolfa Borna zná asi každý, přesto dokáže překvapit. Dokládá to výstava v českobudějovické Galerii 1, kam kurátor Miroslav Houška přenesl expozici, která byla k vidění v pražské Galerii Moderna.
Výstava má název Svět Adolfa Borna a nabízí práce z let 1959 až 2014. „Je to velice pestrý výběr z díla. Nechybí tu například filmové kresby, které byly použité při tvorbě Večerníčku Mach a Šebestová,“ ukazuje kurátor Miroslav Houška.
Pražská Galerie Moderna do expozice shromáždila díla ze soukromých sbírek. Jsou tu díky tomu k vidění třeba novoročenky. „Ty jsou fantastické, jedná se o soukromé péefky Adolfa Borna a jeho rodiny. Kromě nich jsou tu i různé pozvánky na setkání a podobně,“ dodává Miroslav Houška.
Vedle drobných děl výstava nabízí více než dvacet velkých litografií a také tři vzácné akvarely. „Jsou to nádherné originály, na té kresbě návštěvník uvidí, jakou technikou Adolf Born pracoval a jak byl pečlivý a nápaditý,“ připomíná kurátor.
Jižní Čechy jsou krajem veselé melancholie, říkával Adolf Born
V posledních dnech nás navždy opustilo několik výrazných uměleckých osobností. Zemřel dřevorytec Zdeněk Mézl, uznávaný scénograf a rodák z Budějovic Jaroslav Malina, který už nestačil dokončit svou retrospektivu v jindřichohradecké galerii, či rovněž Jihočech, výtvarník Adolf Born.
Velmi často se objevuje humor, třeba v případě krotitele lvů a kancelářské krysy. „Humor je v jeho dílech velice častý a dělá to dílo krásným a lépe přístupným lidem,“ komentuje Miroslav Houška.
On sám byl nejvíce překvapený z linorytu z roku 1959. „Je to takový námořnický chlapec, černobílá práce. Vzhledem k době vzniku to nese prvky kubismu a mě osobně to velice připomíná práce Pabla Picassa. Dále jsou pro návštěvníky hodně překvapivé práce z přelomu 60. a 70. let,“ dodává.
Výstava Svět Adolfa Borna zůstane v Galerii 1 v Panské ulici v Českých Budějovicích do konce března.
Expozicí věnovanou slavnému malíři provedl kulturní magazín Kavárna. Dále pořad nabízí návštěvu Muzea fotografie v Jindřichově Hradci a také jedinečného klatovského Pavilonu skla. K tomu přidává tip k poslechu audioknihy a recenzi komiksu Thorgal.
Související
-
Kaštanová alej v Českých Velenicích ponese jméno Adolfa Borna
České Velenice pojmenují městskou kaštanovou alej po Adolfu Bornovi. Pokud budou pozůstalí malíře a ilustrátora souhlasit, stane se tak co nejdříve. Starosta Veleni...
-
Neustále zkoumá vztah muže a ženy. Miro Švolík přivezl něhu i přísnou geometrii
Patří k předním představitelům takzvané slovenské Nové vlny. Do Českých Budějovic se fotograf Miro Švolík vrátil samostatnou autorskou výstavou po téměř čtrnácti letech.
-
Nová galerie v Českých Budějovicích nabízí pop-art a plakátovou tvorbu
Současného českého malíře Zdeňka Šorfa představuje českobudějovická Galerie 1. Ta se zaměřuje právě na moderní umění, pop-art a plakátovou tvorbu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.