Galerie v Písku vystavuje malby Františka Romana Dragouna i unikátní dopisy, které psal příteli

16. únor 2025

V Jungmannově ulici v centru Písku sídlí Galerie Dragoun. Její soukromý majitel ji plně věnoval rozsáhlému dílu akademického malíře Františka Romana Dragouna, který celý život žil a tvořil v Písku. Ke stálé expozici umělcových děl teď přibyla část věnovaná jeho přátelství s Josefem Vágnerem, zakladatelem safari parku v zoo ve Dvoře Králové.

Nápad na rozšíření expozice vznikl, když autorka projektu Dagmar Chourová oslovila dceru Josefa Vágnera s žádostí o vzpomínky na to, jak František Roman Dragoun portrétoval jejich rodinu.

„K mému překvapení a velkému úžasu měla paní Vágnerová nejenom vzpomínky, ale i spoustu portrétů rodiny a dopisy, které František Roman Dragoun psal jejímu tatínkovi Josefu Vágnerovi,“ vypráví Dagmar Chourová.

„Přátelství a síla, která z těch dopisů čiší, je opravdu mimořádná. Takže jsme se domluvily, že v galerii využijeme kopie dopisů. Každý obsahuje buď Dragounovu básničku, protože on skoro každý den psal jednu báseň, nebo malůvky a kresbičky. Každý ten dopis je vlastně takové malé umělecké dílo. Je to unikátní záležitost,“ dodává.

Více o expozicích v Galerii Dragoun v Písku si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna.

Spustit audio

Související