Zámek ve Vimperku léta chátral, teď se má stát lákadlem pro návštěvníky

7. srpen 2019 07:53

Velká rekonstrukce začala na zámku ve Vimperku na Prachaticku. Dělníci a restaurátoři obnoví jednotlivé místnosti, historici pak připraví prohlídkové trasy pro návštěvníky.

Za branami památky už se pracuje několik týdnů, na rekonstrukci dohlíží kastelán Vojtěch Brož. „V první místnosti renesančního šlechtického apartmá, což je součást naší budoucí prohlídkové trasy, jsou připravené k odkrytí renesanční záklopové stropy, které lidské oko uvidí po 160 letech. Pod námi už máme odkrytou i renesanční podlahu, jsou tady vidět nádherné šestiboké dlaždice,“ ukazuje.

Zámek pochází z 13. století. Původně vznikl jako strážní hrad nad Zlatou stezkou. Vystřídal řadu majitelů, na reprezentativní sídlo ho přestavěl rod Novohradských z Kolovrat v 17. století.

Po druhé světové válce objekt propadl státu, donedávna ho spravoval Národní park Šumava. V roce 2015 převzal zámek ve Vimperku Národní památkový ústav.

Podle kastelána byla památka v havarijním stavu. „Poslední nájemci se odstěhovávali kolem roku 1995 a vlastně teprve v tu chvíli vznikl naprosto zásadní problém. Jakmile se místnosti uzamkly, přestalo se větrat, nehlídaly se ty nejdůležitější věci, to jsou drobné opravy a řešení aktuálních havárií, tak v tu chvíli se rozjela dřevomorka a začaly obrovské problémy,“ vysvětluje.

Pracují stejně jako předci

Při záchraně památky se teď řemeslníci snaží napodobit původní postupy. „Stavba používá vápenné malty, míchá se přímo na staveništi, používáme lokální písky, aby to opravdu odpovídalo tomu, z čeho dům vznikl postupem 750 let,“ říká Vojtěch Brož.

Kvůli obnově jednotlivých místností včetně dvou kaplí je takzvaný horní zámek ve Vimperku zcela uzavřený. O prázdninách si ale lidé mohou prohlédnout alespoň jižní křídlo a zahrady.

Čtěte také

Prohlídka je podle kastelána Vojtěcha Brože netypická. „Je bez nábytku a zaměřuje se na ty úžasné věci, které odkrýváme teď při restaurátorských průzkumech. Lidé se tam nedozví hromadu jmen šlechtických rodů, žádné detaily o nábytku. Bavíme se tam úplně o něčem jiném, prezentujeme památkářský problém,“ popisuje.

Někteří návštěvníci se také snaží přes bránu zahlédnout, jak práce pokračují. Stavební ruch zaujal například Eduarda Paseku a jeho manželku Evu. „My jsme tady na dovolené a je to pro nás úžasné, že jsme alespoň očičkem mohli nakouknout. Najděte tady k tomu nějakou pověst a máte úspěch zaručený,“ komentují.

Na obnovu zámku ve Vimperku získali památkáři 110 milionů korun z evropských dotací. Stavební práce mají skončit v září příštího roku. Prohlídkové trasy se pak otevřou lidem v roce 2021.

Spustit audio

Související