Za slavným Davidem Sanbornem, jemuž saxofon pomohl s následky obrny, a magickými tóny jeho nástroje
Půlhodinka Vlídných tónů bude vlastně hudebním nekrologem populárního amerického altsaxofonisty i skladatele Davida Sanborna, který skonal v neděli 12. května 2024 následkem rakoviny prostaty ve věku 78 let.
Ačkoliv je žánrově přičleňován k takzvanému smooth jazzu, jeho stylový záběr byl mnohem širší a David Sanborn, od raného mládí milovník blues, dokázal ve své hudbě spojit funky s rockem, popem i jazzem.
Koncertoval nebo natáčel s takovými hvězdami jako Davidem Bowiem, Steviem Wonderem, Eltonem Johnem, B. B. Kingem, Paulem Simonem, Ericem Claptonem nebo Rolling Stones.
David William Sanborn přišel na tento svět v roce 1945 v Tampě na Floridě a vyrůstal v Kirkwoodu v Missouri. V nižším věku byl postižen obrnou a lékař mu navrhl, aby hrál na saxofon, a tím posílil hrudník.
David Sanborn studoval hudbu na univerzitě a poprvé na sebe jako instrumentalista upozornil na konci šedesátých let v docela známé kapele The Paul Butterfield Blues Band, s níž si zahrál také na legendárním Woodstocku.
V sedmdesátých letech poněkud více spolupracoval s Davidem Bowiem a zaskvěl se saxofonovým sólem v jeho slavného nahrávce Young Americans. Vedle toho si budoval také vlastní sólovou kariéru a od poloviny sedmdesátých let nahrával své desky, které byly většinou komerčně, ale i umělecky dosti úspěšné.
A některé oblíbené nahrávky Davida Sanborna jsme vybrali do pořadu Vlídné tóny.
Související
-
Páni kluci, Panna a netvor, Den pro mou lásku i jiná filmová hudba geniálního skladatele Petra Hapky
„Jeho jméno považuji za měrnou jednotku dobré hudby. V mých očích byl navíc osobností natolik nevšední, že hranice naší doby přesáhnul,“ řekl o Petru Hapkovi Petr Malásek.
-
Jméno Larry Page má zvuk nejen ve světě informačních technologií, ale také v hudbě
V daleké Austrálii zemřel rodilý Brit Larry Page. Byl to zprvu rokenrolový zpěvák a pak významný a nápaditý producent a spolutvůrce úspěchu britských kapel Kinks a Troggs.
-
Humoreska, ale také „Novosvětská“ Antonína Dvořáka žijí v rozmanitém zpracování – třeba s ukulele
Na 1. máje se naplní 120 let od úmrtí světoznámého velikána hudby, skladatele Antonína Dvořáka. Výročí připomeneme poněkud odlehčeněji, výběrem různých pojetí jeho skladeb.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.