Za posledních sto dvacet let se budějovické náměstí jmenovalo sedmkrát jinak, do roku 1916 to bylo prostě Náměstí
Víte, kde býval v Českých Budějovicích „Frajťák“? Nebo kde byste našli Stínadla a co ten název znamenal? A kudy a kam byste šli, pokud byste se vydali Starou cestou?
O názvech ulic a míst v Českých Budějovicích jsme natočili Vltavín s ředitelem státního okresního archivu Danielem Kovářem. Pojďme se vydat do historie, přesněji, pojďme zkusit rozplést pár jazykových hádanek souvisejících s historií.
Například slavné českobudějovické náměstí, které dnes známe jako náměstí Přemysla Otakara II., si léta vystačilo pouze s názvem náměstí.
„My ještě pamatujeme, že bylo Žižkovo, tedy náměstí Jana Žižky, starší generace by si možná vzpomněly na náměstí Adolfa Hitlera, předtím Masarykovo, náměstí Svobody, před tím krátce Františka Josefa I.,“ vyjmenovává Daniel Kovář.
„Až do roku 1916 žádný název nepotřebovalo. Nemělo. Byl to prostě rink, stadtplatz, circulum,“ dodává archivář. Nebo zkrátka náměstí, nebo chcete-li Náměstí.
A jak je to s těmi Stínadly? Stínadla mají například v Písku u řeky, přesněji řečeno, měli. Bylo to místo, kde se popravovalo stětím hlavy. Víte, kde takové popraviště bývalo v Českých Budějovicích? Mnoho lidí asi odpoví, že na náměsti u bludného kamene. Nikoliv. Stínalo se jinde, před branami, nedaleko dnešní hlavní pošty.
Svatý Duch v Českém Krumlově
Ve druhé reportáži Vltavínu se vydáme do hlubin někdejších důlních šacht v Českém Krumlově. V předchozích Vltavínech jsme zmínili dávné dolování a těžbu stříbra na jihu Čech, které výrazně dopomohly vzniku různých lázní a lázniček, poslechněte si ještě jednu archivní nahrávku na toto téma. Reportér Jaroslav Klíma ji natáčel na přelomu tisíciletí.
Související
-
Bude jich více! Proč se Budějovice jmenují Budějovice a kde tu býval Čertíkov nebo Stradonice
Víte, proč se České Budějovice jmenují Budějovice a kdy to byl oficiálně Budweis? A nebo jak přišla ke svému jménu východočeská Polička?
-
Městu, co leží Černé věži u nohou, složila poctu písničkářka Alena „Alishi“ Střelečková
„Když se narodíte s folkovým hlasem a cítěním, tak je vám houby platné, že jste celoživotní milovník big beatu a blues,“ říká Alena „Alishi“ Střelečková.
-
Životní pouť Jana Zelenky Hajského začala na jihu Čech, skončila před 80 lety v Praze
Pojďme se ponořit do archívních záznamů o člověku, jehož jméno není široké veřejnosti příliš známé. Jan Zelenka mladší, známý jako Strejda, Řehoř, Říha anebo Hajský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka