Bude jich více! Proč se Budějovice jmenují Budějovice a kde tu býval Čertíkov nebo Stradonice
Víte, proč se České Budějovice jmenují Budějovice a kdy to byl oficiálně Budweis? A nebo jak přišla ke svému jménu východočeská Polička?
Poslechněte si nový Vltavín, ve kterém vás čeká cesta nejen do jihočeské historie a to hned ve dvojím provedení. Jednak připomeneme založení Českých Budějovic, ale i vznik okolních obcí, které jsou dnes součástmi tohoto města.
Ale čeká nás také výlet i do historie jazyka Českého, neboť si projdeme původní názvy všech těchto, ale i některých jiných míst.
Tak například jméno Budějovice podle dvou pověstí vzniklo výkřikem: Bude jich více! V obou případech se jednalo o počet. Ovšem o počet domů nebo dětí. A kde stával zárodek tohoto města? Jen kousek od špitálního kostela Nejsvětější Trojice, město pak založil Přemysl Otakar II. později a jinde, na soutoku Malše s Vltavou.
Související
-
Nikam neodjíždějte, léto v Budějovicích bude úžasné. Ve městě se uskuteční přes 300 akcí
Festivaly, koncerty, výstavy i divadla nabídne letošní léto v Českých Budějovicích. V programu se objeví stálice jako Múzy na vodě nebo Umění ve městě, ale také novinky.
-
Jak je čistá voda v řece Vltavě a ovzduší v budějovické Stromovce, zjistili při výzkumu studenti
Hydrologická měření v terénu i laboratoři poslední dva roky prováděli studenti budějovického Česko-anglického gymnázia. Výzkumy byly součástí mezinárodního projektu STEM3.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka