Vzpomínka na festival Okolo Třeboně s malým výběrem z koncertů Marien a Spirituál kvintet

Od pondělí 28. června se rozeběhne koncerty Radůzy, Karla Plíhala, Hradišťanu, Spolektivu a dalších jubilejní třicátý ročník významného hudebního (nejprve folkového a později multižánrového) festivalu Okolo Třeboně.

Z akce už od 90. let Český rozhlas České Budějovice vysílal přímé přenosy a pořídil řadu záznamů.  V pořadu Koncertní ozvěny se malým dílkem ohlédneme za jedním z předcházejících ročníků populární přehlídky, která již od roku 1992 zahajuje v blízkosti rybníka Svět letní prázdniny.

Bylo to za začátku léta 2015, kdy se hudební dramaturgie tohoto významného jihočeského festivalu spojeného zejména s osobností Pavla Barnáše vrátila k žánru, který byl pro ni příznačný a charakteristický v prvních jejích letech, a to k folku.

Především sobota 27. června roku 2015 patřila ryze folkovým seskupením, a to vesměs opravdu zavedeným.  Vybrali jsme pro vás v ukázkách dva koncerty.

Čtěte také

Malé připomenutí tohoto večera otevře mladší, sedmičlenná formace z východočeských Pardubic Marien, která od svého založení v roce 2004 pod vedením kytaristy, mandolinisty, zpěváka a autora Víta Troníčka příjemným vícehlasem a písničkami s průzračnou melodikou navazuje na to nejlepší v české folkové a trampské hudbě. 

Nejednou ozdobil festival Okolo Třeboně legendární soubor Spirituál  kvintet. Jeho koncert se konal na zámeckém nádvoří také na sklonku června 2015, tehdy bohužel za nepříjemně silného deště. Přesto Spirituál kvintet dokázal svými písničkami publikum rozehřát a celý večer projasnit a ozvláštnit...

A bude to zároveň působivá vzpomínka na Jihočecha srdcem i životem Dušana Vančuru, vedle Jiřího Tichoty nejvýraznějšího člena Spirituál kvintetu, jehož život se uzavřel vloni na jaře. V podání Spirituál kvintetu zazní v Koncertních ozvěnách písničky – spirituály Svět s náma houpá, Krutá válka, Mlýny či Kumbaya.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související