Vychovatel z učiliště se stal prvním velitelem profesionálních hasičů v Jindřichově Hradci
„Narodil jsem se v Mirochově nedaleko Chlumu u Třeboně. Můj táta tam byl velitelem dobrovolných hasičů a díky tomu jsem vlastně už záhy k hasičině přilnul,“ vysvětluje Ladislav Šenkýř.
K požárníkům ho přivedly i další věci. „Četl jsem tenkrát různé hasičské knížky, strojní řád, cvičební řád nebo jsme s klukama vytáhli ruční stříkačku, dali ji na rybník a stříkali,“ směje se.
Po dětství stráveném na Třeboňsku to ale zpočátku na hasičskou kariéru nevypadalo. Ladislav Šenkýř odešel do Kladna, kde se vyučil, a pak se odstěhoval do Jindřichova Hradce, kde začal pracovat jako vychovatel na učilišti.
V Hradci ale opět vstoupil k dobrovolným hasičům a zlom přišel v roce 1959. „Tenkrát jsme se zúčastnili krajské hasičské soutěže v Netolicích a naše družstvo ji vyhrálo. A pár dní nato přišla pozvánka na celostátní soutěž do Bratislavy,“ vzpomíná. V Bratislavě sice hradečtí hasiči nestanuli na stupních vítězů, ale už se o nich vědělo.
Na začátku sedmdesátých let, když přišlo rozhodnutí založit v Jindřichově Hradci stanici profesionálních požárníků, bylo tedy jasné, kde sehnat lidi. Ladislav Šenkýř se stal prvním hradeckým profesionálním velitelem hasičů.
Hasičské vzpomínání Ladislava Šenkýře si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši.
Související
-
Patří mezi 20 nejkrásnějších žen planety, do Budějovic přišla za láskou
„Já jsem z toho byla strašně překvapená,“ vzpomíná modelka Kateřina Votavová na rok 2014, kdy byla zařazena mezi dvacítku nejkrásnějších žen planety.
-
Skutečně pijí operní pěvci syrová vejce? Pravdu prozrazuje Jana Šrejma Kačírková
„Nevím o nikom, kdo by to dělal, vyjma Karla Gotta,“ směje se sopranistka Jana Šrejma Kačírková, když se ptám, zda skutečně operní pěvci před představení pijí syrová vejce.
-
Muž devatera řemesel Petr Štěpán přijel jednou do Hajan a už zůstal
Petr Štěpán nemá doma připojení k internetu. A světová síť se mu za to trochu mstí. Když si zadáte do vyhledávače jeho jméno, vykouknou na vás jen odkazy na jmenovce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.