Skutečně pijí operní pěvci syrová vejce? Pravdu prozrazuje Jana Šrejma Kačírková
„Nevím o nikom, kdo by to dělal, vyjma Karla Gotta,“ směje se sopranistka Jana Šrejma Kačírková, když se jí ptám, co je pravdy na tom, že operní pěvci před představením pijí syrová vejce.
„Říkalo se třeba, že Pavarotti si během představení chladil hlasivky ledem, aby se mu stáhly,“ přidává jeden z dalších „zaručených“ receptů na skvělý pěvecký výkon.
„Ve skutečnosti všichni pijeme neledové pití, samozřejmě nekouříme, nepijeme alkohol, nejíme oříšky,“ popisuje asketickou stránku své umělecké profese.
Jana Šrejma Kačírková pochází z Vidova na Českobudějovicku, její dědeček hospodařil na statku číslo jedna na návsi. „On byl zásadní osobou, která zformovala nejen můj život, ale celou naši rodinu. Ráno vstával v šest, šel na pole a celý den se usmíval, dodnes ho mám před očima,“ vypráví.
Nejlepší inscenací Jihočeského divadla za uplynulou sezónu je podle diváků opera Trubadúr
Operní pěvci Marie Fajtová a Alexandr Beň nebo tanečníci Barbora Coufalová a István Varga jsou čerstvými držiteli Jihočeské Thálie. Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích udílelo svým členům ocenění za umělecké výkony v loňském roce.
V rodině Jany Kačírkové se také amatérsky muzicírovalo, a tak po škole odešla studovat zpěv na pražskou konzervatoř. „Tenkrát jsem nevěděla, jestli se chci věnovat populárnímu nebo klasickému zpěvu, ale nakonec jsem se do toho klasického tak zabrala, že jsem už u něj zůstala,“ říká žena, která je dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie a rovněž tří Jihočeských Thálií.
Od předloňska je Jana Šrejma Kačírková stálou členkou souboru Národního divadla Brno, zároveň je stálým hostem Jihočeského divadla. Ale mohli se s ním seznámit například i hokejoví fanoušci, když před úvodním utkáním semifinále play-off WSM ligy v Českých Budějovicích zazpívala hymnu.
Rozhovor s operní pěvkyní se můžete poslechnout v pořadu Jihočeši Českého rozhlasu České Budějovice.
Související
-
Ota Hajník prožil skoro celý život ve Vimperku, kde se seznámili jeho rodiče
„Narodil jsem se v roce 1936 ve Vimperku na náměstí, v domě číslo 13,“ říká Ota Hajník, který až na část dětství a vojenskou službu prožil v šumavském městě celý život.
-
Přímá demokracie nás nevyvede ze současného marasmu, říká Erik Tabery
„Problém vidím v tom, že nám jakoby dochází dech a trpělivost a hledáme nějakou zkratku,“ říká novinář Erik Tabery, když se zamýšlí nad českou společností.
-
Do školy jsme chodili tak, jak to tehdy bylo moderní, čili v dřevákách
„Narodil jsem se v roce 1927 v Prostředních Svincích,“ začíná své vyprávění Václav Perník. „To byla velikánská obec, měla celých 23 čísel, víte co to je?“ ptá se s úsměvem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.