Velikonoční paradox nastává, když se termín svátků z astronomického a církevního pohledu liší

2. duben 2023

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Jak se stanovuje termín Velikonoc, připomíná astronomka Jana Tichá v rubrice Jihočeské nebe

6. dubna uvidíme na obloze úplněk, který zároveň stanovuje termín Velikonoční neděle. Ta letos připadá na 9. dubna. „Zjednodušené pravidlo, které mnozí znají, říká, že Velikonoční neděle nastává první neděli po prvním jarním úplňku, ale je to složitější,“ připomíná astronomka Jana Tichá.

Velikonoce jsou největším svátkem křesťanského liturgického roku. Už v roce 325 našeho letopočtu první všeobecný koncil křesťanský stanovil, že se Boží hod velikonoční bude slavit první neděli po prvním jarním úplňku. Začátek jara ale striktně určil na 21. březen, což vždy neodpovídá astronomické jarní rovnodennosti.

„První jarní den může nastat i 19., nebo 21. března, ale toto církevní pravidlo vždy určuje jako začátek jara 21. březen. Tím pádem může čas od času nastat velikonoční paradox, kdy z astronomického pohledu by měly být Velikonoce jindy než z křesťanského církevního pohledu,“ vysvětluje Jana Tichá.

K takzvané velikonoční paradoxii podle ní dochází hodně výjimečně, ale zažili jsme ji poměrně nedávno, v roce 2019.

autor: Filip Černý

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.